Hlavní obsah

Rodiny obětí sicilské mafie se bojí návratu propuštěných bossů

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Většina bossů propuštěných za dobré chování se zločinecké organizace Cosa Nostra nikdy nezřekla. Odmítnutím spolupráce s úřady dali podle expertů najevo svůj zájem dál pracovat pro mafii.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Rodiny obětí sicilské mafie vyjádřily obavy, že se více než dvacítka vysoce postavených bossů propuštěných v posledních třech měsících může vrátit do čtvrtí, které kdysi ovládali, napsal britský The Guardian.

Většina těchto mafiánů, z nichž někteří zastávali vedoucí funkce v hlavních „rodinách“ sicilského Palerma, se nikdy nezřekla Cosa Nostry a vždy odmítali spolupracovat s justičními orgány.

„Propuštění mafiánů, kteří vždy odmítali spolupracovat se spravedlností, je vždy velmi nebezpečné. Je to smrtelná rána pro boj proti mafii,“ nechal se slyšet Salvatore Borsellino, bratr legendárního protimafiánského soudce Paola Borsellina, jehož Cosa Nostra zavraždila v roce 1992.

„V boji proti mafii si nemůžeme dovolit snížit ostražitost nebo ji podceňovat,“ přidal se Nino Morana Agostino.

„Mafiáni, kteří byli odsouzeni na doživotí a kteří se nyní vracejí na svobodu s podmínkou, mají stále velká tajemství o nevyřešených mafiánských vraždách, k nimž se odmítli přiznat. Proto je jejich propuštění špatným signálem,“ dodal pro list la Repubblica synovec policisty, kterého i s manželkou zastřelili v roce 1989 za bílého dne.

„Dokonalá bouře“

Agostino a Borsellino narážejí na to, že se loni v říjnu podmínečně dostal na svobodu 74letý Raffaele Galatolo, mafiánský boss z palermské čtvrti Acquasanta. Stalo se tak poté, co ho soud prohlásil za „vzorného vězně“.

Raffaele a jeho bratr Vincenzo si odpykávali trest za vraždu a měli na starosti takzvanou komoru smrti – místnost, kde byly oběti uškrceny na příkaz tehdejšího šéfa sicilské mafie Salvatora „Toto“ Riiny. Po Vincenzově smrti zůstal Raffaele jediným následníkem trůnu v mafiánské rodině Acquasanta.

O týden dříve byl propuštěn Giuseppe Corona, který od roku 2018 čekal ve vazbě v přísně střežené věznici na proces. Než ale vůbec k soudu došlo, odseděl si maximální možnou dobu.

Tím ale výčet nekončí. Ze stejného důvodu odvolací soud začátkem října propustil devět bossů z Trapani napojených na bývalého šéfa sicilské mafie Mattea Messinu Denara, který byl zatčen v lednu 2023 po 30 letech na útěku a zemřel v září téhož roku.

Hlavní palermský prokurátor Maurizio de Lucia nedávno apeloval, aby boj proti mafii nepolevoval. Vyšetřovatelé se ale obávají, že by se Cosa Nostra mohla po dlouhém období úpadku pokusit o reorganizaci svého řídicího orgánu zvaného Cupola.

„Je to dokonalá bouře,“ řekl profesor kriminologie na Oxfordské univerzitě a autor knihy Mafia Life Federico Varese. „Nedávné změny v italském právu umožňují bossům, kteří nikdy neodvolali své minulé činy a nikdy nesvědčili proti mafii, využívat legislativy za ‚dobré chování‘. Vězeňské orgány se neporadí se státními zástupci, aby zjistily, jak nebezpečný může být jejich návrat, a jednoduše jim tuto výhodu poskytnou. Jejich hromadný návrat usnadní Cosa Nostře reorganizaci. Jejich přítomnost také vyšle do společnosti zprávu o relativní beztrestnosti,“ uvedl.

Obavy státních zástupců a rodin obětí pramení právě z odmítání spolupráce s úřady, čímž bossové dali najevo svůj zájem nadále patřit k mafii. „Tito mafiáni opustí vězení, aby znovu získali svou moc v rámci klanu,“ řekl Borsellino. „Navíc se budou těšit ještě větší prestiži mezi členy mafie a těmi, kdo podporují Cosa Nostru, protože se mohou chlubit tím, že vyšli z vězení, aniž by něco prozradili nebo jmenovali jiné členy klanu.“

Profesor Varese připomněl, že vstup do sicilské mafie je doživotní a probíhá prostřednictvím rituálu. „Novici se vloží do rukou hořící obraz světce a shromáždění členové mafie prohlásí: ‚Shoříš jako tento obraz, pokud zradíš nebo se pokusíš opustit tuto organizaci.‘ Všichni členové mafie se pak snaží, aby se jim podařilo získat důvěru. Opustit klan lze pouze smrtí nebo vyloučením za to, že se staneš státním svědkem (za což je také trest smrti). Z toho vyplývá, že ti, kteří se vrátí do čtvrtí Palerma a Trapani, budou velmi pravděpodobně pokračovat v mafiánské činnosti,“ dodal.

Doporučované