Hlavní obsah

Rodiče žalují TikTok. Tvrdí, že jejich děti zemřely při plnění virální výzvy

Foto: Ascannio, Shutterstock.com

Rodiče žalují TikTok a jeho mateřskou společnost ByteDance za smrt jejich dětí.

„Algoritmus TikToku se na tyto děti zaměřil s nebezpečným obsahem, aby prodloužil dobu, kterou na platformě strávily, a zvýšil tak svoje příjmy,“ tvrdí právní zástupce rodin.

Článek

Takzvaná blackout challenge před pár lety nabádala uživatele sociálních sítí, aby škrtili sebe, případně své kamarády. Měl to být důkaz odvahy, který ale mohl skončit tragicky.

Tak tomu mělo být i v případě čtyř britských teenagerů, jejichž rodiče nyní podali žalobu na sociální síť TikTok a jeho mateřskou společnost ByteDance.

Tvrdí, že úmrtí Isaaca Kenevana (13), Archieho Battersbeea (12), Juliana Sweeneyho (14) a Maiy Walshové (13) z roku 2022 byla důsledkem virální výzvy.

Žalobu za neoprávněnou smrt jménem rodičů podalo americké Social Media Victims Law Center (Právní centrum obětí sociálních sítí) u vrchního soudu státu Delaware, napsal britský The Guardian.

„Není náhoda, že tři ze čtyř dětí, které se samy udusily poté, co byly vystaveny nebezpečné a smrtící tiktokové výzvě, žily ve stejném městě a že všechny spadají do podobné demografické skupiny,“ řekl listu Matthew Bergman, zakladatel Social Media Victims Law Center.

„Algoritmus TikToku se na tyto děti zaměřil s nebezpečným obsahem, aby prodloužil dobu, kterou na platformě strávily, a zvýšil tak svoje příjmy. Bylo to jasné a záměrné obchodní rozhodnutí TikToku, které stálo tyto čtyři děti život,“ dodal.

Představitelé sociální sítě tvrdí, že je vyhledávání videí nebo hashtagů souvisejících s touto výzvou už od roku 2020 zablokováno. Uvádějí také, že nebezpečný obsah nebo výzvy platforma zakazuje a snaží se je odstranit dříve, než budou nahlášeny.

Zároveň má nasměrovat ty, kteří hledají takové hashtagy nebo videa, do svého bezpečnostního centra.

Žaloba viní TikTok z toho, že je „nebezpečným a návykovým produktem, který se prodává jako zábavný a bezpečný pro děti, a tím rodiče ukolébává do falešného pocitu bezpečí“.

TikTok podle ní „schválně ukazuje dětem nebezpečné žerty a vyzývavá videa na základě jejich věku a lokace, aby prodloužil dobu, kterou stráví na platformě, a generoval tak vyšší zisky“.

Podle žaloby měla také společnost tvrdit, že „blackout challenge“ se na její platformě nikdy nevyskytla, a měla za cíl diskreditovat zprávy o dětech, které zemřely v důsledku této výzvy. Žalobci také zdůrazňují, že na TikToku našli i další nebezpečné výzvy, které se týkají zahrávání si s léky, horkou vodou nebo ohněm.

Rodiče podle ní věřili, že TikTok je „zábavná a bezpečná platforma navržená pro děti a mladé lidi“, a tvrdí, že zesnulé děti byly „sebevědomé“ a „dobře vychované“ a neměly předchozí problémy s duševním zdravím.

Změny zákona o online bezpečnosti, které ve Spojeném království vstoupí v platnost letos, výslovně požadují, aby společnosti vlastnící sociální sítě chránily děti před nebezpečnými „kousky“ a výzvami na jejich platformách a také aby proaktivně bránily dětem ve sledování nejrizikovějších forem obsahu.

Není to první žaloba

Social Media Victims Law Center zastupuje rodiny, které se domnívají, že jejich děti byly poškozeny sociálními sítěmi, a podalo už několik dalších žalob proti TikToku kvůli smrti dětí a mladých dospělých. Na vině je podle centra propagace videí zobrazujících sebevraždy, sebepoškozování a poruchy příjmu potravy.

Advokátní kancelář například pomohla Tawainně Andersonové žalovat platformu v roce 2022. Její desetiletá dcera Nylah zemřela poté, co se údajně účastnila právě „blackout“ výzvy. Americký odvolací soud zrušil zamítnutí jejího případu nižším soudem v srpnu 2024.

Doporučované