Článek
Více než dvacet dvounohých humanoidů se v sobotu v Číně zúčastnilo prvního lidsko-robotího půlmaratonu na světě. Ačkoli jsou technologicky působiví, na dlouhé trati své lidské protějšky zdaleka nepředstihli. Informoval o tom web CNN.
Roboti se utkali s dvanácti tisíci lidskými závodníky a běželi s nimi bok po boku v ohrazené dráze. Podle státního deníku Beijing Daily museli lidští i robotí účastníci po startu z venkovského parku překonat mírné svahy a klikatý okruh.
🇨🇳China's Humanoid Robots Have Arrived!🇨🇳
— Jason Smith - 上官杰文 (@ShangguanJiewen) April 19, 2025
I filmed the world's first Humanoid Robot vs Human Half-Marathon this morning in Beijing.
Some robots impressively soared by, some didn't make it, and some triumphed after setbacks.#China #Humanoids #Robots pic.twitter.com/US6co0xKwO
Stejně jako se lidští běžci mohou běžně při běhu napít, mohli roboti během závodu dostat nové baterie. Společnosti také mohly vyměnit své androidy za náhradníky, ačkoli každá výměna byla spojena s desetiminutovou penalizací.
Šéf vítězného týmu uvedl, že jejich robot – ačkoli ho v tomto konkrétním závodě porazili lidé – se vyrovná podobným modelům ze Západu. Čína se skutečně na odvětví humanoidních robotů zaměřuje.
Podle Mezinárodní federace robotiky, nevládní organizace se sídlem v Německu, Čína již dominuje v oblasti průmyslových robotů a od roku 2021 jich každoročně vyrábí více než všechny ostatní země dohromady. Tím Čína dohání USA, které v této oblasti doposud dominovaly.
V posledních několika měsících také obletěla internet videa čínských robotů, kteří předvádějí čím dál těžší úkony – například jízdu na kole, kopy a salta. Státní média je často označují za klíčovou hnací sílu hospodářského růstu.
Čínské ministerstvo průmyslu a informačních technologií už v roce 2023 stanovilo, že v letošním roce by mělo dojít k jejich masové výrobě a zajištění dodavatelských řetězců pro obchod se základními komponenty.
První robot v cíli, Tiangong Ultra, který vznikl v Pekingském centru pro inovace humanoidních robotů, zvládl trasu za dvě hodiny a 40 minut. To je téměř o dvě hodiny méně než lidský světový rekord 56:42, který drží ugandský běžec Jacob Kiplimo. Vítěz sobotního závodu doběhl za jednu hodinu a dvě minuty.