Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Řím si ve čtvrtek předvolal íránského velvyslance kvůli zatčení italské novinářky Cecilie Salaové, kterou drží Teherán od 19. prosince ve věznici Evín, a žádá její okamžité propuštění. Informovala o tom agentura AFP.
Íránské úřady viní devětadvacetiletou ženu z porušení zákonů země. Čím přesně se provinila, Teherán neuvedl, píší italská média.
Italská vláda „pracuje nepřetržitě“, aby se novinářka vrátila do Itálie, a žádá, aby byla ve věznici respektována její práva. „Dokud nedojde k jejímu propuštění, nebudou ona ani její rodina sami,“ slíbil na sociální síti X italský ministr zahraniční Antonio Tajani.
Generální tajemník Riccardo Guariglia, který ve čtvrtek v poledne jednal s íránským velvyslancem Mohammadem Rezou Sabúrím, zopakoval žádost Itálie, aby íránské úřady s novinářkou zacházely důstojně a neodpíraly jí její práva. K tomu patří i podpora a návštěva italské velvyslankyně v Íránu Paoly Amedeiové. Guariglia také Rezovi Sabúrímu připomněl, že Salaové věznice nedoručila balíček s knihami, jídlem a oblečením, který jí poslala Amedeiová.
Salaová, která v neděli mohla zavolat svým nejbližším, prosila v telefonátech o brzké propuštění, informoval list Corriere della Sera. K tomu vyzvala podle listu Il Foglio minulý týden i předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová.
Ho dato mandato al Segretario generale della Farnesina di convocare l’Ambasciatore iraniano a Roma. L’incontro avverrà alle ore 12. Il Governo, come dal primo giorno dell’arresto di Cecilia Sala, lavora incessantemente per riportarla a casa e pretendiamo che vengano rispettati…
— Antonio Tajani (@Antonio_Tajani) January 2, 2025
Salaová je zpravodajkou italského deníku Il Foglio a také má vlastní podcast na platformě Chora Media. Novinářka do Íránu odletěla 12. prosince s platným novinářským vízem, přičemž ze země měla odletět 20. prosince, uvedla podle agentury Reuters společnost Chora Media. Podle prohlášení této společnosti se Salaová při návštěvě v Íránu zajímala o útlak žen, o protivládní satiru či síť vlivu, kterou Írán vytvořil v okolních zemích, hlavně v Libanonu či Sýrii.
Írán novinářku vězní v miniaturní cele, kde nemá postel a má jenom jednu pokrývku, přičemž podle svědectví íránských vězenkyň panuje v Evínu tvrdá zima. Navíc ji drží v izolaci a zabavil jí i dioptrické brýle.
Napětí mezi Íránem a Itálií vzrostlo poté, co italské úřady 16. prosince na žádost USA zatkly íránsko-švýcarského občana Mohammada Abediniho. Spojené státy ho viní z nezákonného vývozu citlivých technologií do Íránu, které podle nich byly použity při lednovém útoku bezpilotního letounu v Jordánsku, při němž zahynuli tři příslušníci americké armády. Na rozdíl od Salaové má však Abedini v italské věznici k dispozici postel s přikrývkou, oblečení a knihy, podotýká Corriere della Serra.