Článek
Badáví byl odsouzen k deseti letům vězení a 1000 ranám bičem za to, že vyzýval ke konci vlivu náboženství na veřejný život v Saúdské Arábii. V roce 2015 mu Evropský parlament udělil Sacharovovu cenu za svobodu myšlení.
„Raíf mi volal, je na svobodě,“ řekla agentuře AFP manželka aktivisty Insáfa, která uprchla s dětmi ze Saúdské Arábie do Kanady a dlouhé roky usilovala o propuštění svého muže. Propuštění agentuře potvrdil i nejmenovaný zdroj ze saúdskoarabských bezpečnostních sil. „Propustili ho dnes,“ uvedl.
Kanadská odnož organizace Amnesty International uvedla, že Badáví má zakázáno na příštích deset let cesty do zahraničí, což mu znemožňuje se setkat s rodinou žijící v Kanadě či veřejné vystupování. Organizace vyzvala saúdského krále Salmána, aby tyto tresty zrušil. „Je to svým způsobem vězení beze zdí,“ uvedl bývalý kanadský ministr spravedlnosti a právník za lidská práva Irwin Cotler.
Badáví je zakladatelem internetové stránky Free Saudi Liberals. V roce 2012 byl zatčen kvůli údajné urážce islámu na svém webu a kvůli odpadlictví od víry. Později ho odsoudili k desetiletému trestu vězení, 1000 ranám bičem a pokutě. Prvních 50 ran bičem dostal v roce 2015, po mezinárodních protestech ale úřady zbytek trestu odložily.
Případ Badávího vyvolal pobouření v celém světě. Saúdská Arábie byla za barbarský trest kritizována mnoha jednotlivci, vládami i organizacemi. Organizace Amnesty International aktivistu označila za vězně svědomí, jelikož byl zadržen jen z toho důvodu, že „svobodně vyjadřoval svůj názor“. Rijád kritické výroky považoval za vměšování do svých vnitřních záležitostí.