Hlavní obsah

Říčním delfínům v Indii hrozí vyhynutí, důvodem je pytlačení i turistika

Foto: Shutterstock.com

Delfínovec ganžský se liší od svých mořských příbuzných delším čenichem a stylem plavání.

Ačkoli indická vláda zavedla od roku 2000 několik opatření proti pytlačení říčních delfínů, druh delfínovce ganžského na situaci stále tratí. V řekách na severu země se vyskytuje zhruba šest tisíc jedinců, škodí jim i turistika.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Nejen posvátná indická řeka Ganga je domovem několika tisíců sladkovodních delfínů říčních, spadajících do rodu delfínovců. Jsou ale stále vzácnější – nemají jak čelit moderním hrozbám, jakými může být třeba říční turistika, zároveň se také stále častěji stávají obětí pytláků, píše BBC.

Delfínovec ganžský, druh říčního delfína, se od delfínů žijících v moři liší delším čenichem a stylem plavání. Nepředvádí velkolepé oblouky při skoku a většinu času tráví pod vodou. Je navíc skoro úplně slepý a při hledání potravy se řídí echolokací. Vyskytuje se převážně v říčním systému Gangy a Brahmaputry v severní části země.

Podle nového průzkumu je ohrožených delfínovců ganžských posledních 6324. Ochránce přírody Ravindra Kumar Sinha říká, že až do začátku tisíciletí bylo povědomí o říčních delfínech velmi malé. Podle odborníků má proto nový průzkum zásadní význam pro sledování jejich populací.

Od roku 1980 jich uhynulo nejméně 500 – mnoho z nich se náhodně chytilo do rybářských sítí nebo bylo zabito úmyslně. V roce 2009 byl delfín říční prohlášen indickým národním vodním živočichem, aby se podpořila jeho ochrana. Kroky jako akční plán do roku 2020 a specializované výzkumné centrum v roce 2024 od té doby pomohly oživit jeho početnost.

Ochránci přírody však tvrdí, že je před nimi ještě dlouhá cesta.

Oběti pytláků i moderní turistiky

Delfíni říční jsou i nadále pytlačeni pro své maso a tuk, z něhož se získává olej, který se pak používá jako rybářská návnada. Nachiket Kelkar z organizace Wildlife Conservation Trust řekl časopisu Sanctuary Asia, že rybáři náhodná úmrtí delfínů, kteří se zamotali do sítí, zpravidla nehlásí. Podle indických zákonů o ochraně přírody jsou cílená i náhodná zabití delfínů považována za „lov“ a hrozí za ně přísné tresty. Mnozí chudí rybáři proto mršiny v tichosti likvidují, aby se vyhnuli pokutám.

Také říční výletní turistika, která se v Indii v posledním desetiletí velmi rozmohla, ohrožuje jejich přirozené prostředí. Na řekách Ganga a Brahmaputra se provozují výletní plavby a podle ochránce přírody Ravindry Kumara Sinhy by mohl zvýšený provoz plavidel dohnat delfínovce ganžské k vyhynutí.

„Není pochyb o tom, že rušení způsobené plavbami na ně bude mít vážný dopad, jsou velmi citliví na hluk,“ řekl Sinha deníku The Guardian. Obává se proto, že by je čekal podobný osud jako delfínovce čínského na čínské řece Jang-c'-ťiang, který podle IUCN už nejspíš vyhynul, a to v důsledku zhoršení podmínek prostředí, ve kterém žil.

Říční delfíni čelí hrozbám částečně i kvůli vlastnímu vývoji. Kvůli své slepotě a užívání echolokace jsou zranitelní vůči moderním hrozbám. Špatný zrak společně s pomalou rychlostí plavání je činí obzvláště náchylné ke srážkám s loděmi a jinými překážkami. Nepomáhá ani jejich pomalý reprodukční cyklus – dospívají až mezi šestým a desátým rokem života a samice rodí obvykle jen jedno mládě za dva až tři roky.

Sinha však doufá v pozitivní budoucnost říčních delfínů v Indii. „Velkou roli při záchraně delfínů sehrály vládní iniciativy. Udělaly toho hodně, jenže je třeba udělat ještě mnohem víc,“ dodal.

Původ říčních delfínů je stejně fascinující jako samotní tvorové, často se jim říká „živoucí fosilie“. Když moře kdysi zaplavilo nízko položené oblasti jižní Asie, tito delfíni se přesunuli do vnitrozemí, a když vody ustoupily, oni zůstali. Postupem času se přizpůsobili kalným a mělkým řekám a adaptovali se na nové prostředí.

Doporučované