Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
„Občanská válka může začít,“ glosoval prý úterní dění ve washingtonském Kapitolu jeden z demokratických kongresmanů, který nastoupil do výtahu se zpravodajem BBC Samem Cabralem.
Sněmovna reprezentantů krátce předtím odvolala svého předsedu Kevina McCarthyho (více zde). Kalifornský republikán je vůbec první v historii Spojených států, komu se něco takového stalo.
Jeho přinejmenším dočasná politická smrt je o to potupnější, že její hlavní příčinou jsou spory uvnitř Republikánské strany a McCarthyho vlastní neschopnost ukočírovat několik radikálních poslanců ve chvíli, kdy měl ve Sněmovně k dispozici jen velmi těsnou většinu. Právě na tyto spory a nadcházející boj mezi republikány citovaný demokrat narážel.
Vnitrostranický rozkol ale není něčím, co by způsobil samotný McCarthy. Dva jeho poslední republikánští předchůdci John Boehner a Paul Ryan sice nebyli potupně odvoláni, i tak je „konzervativnější“ spolustraníci dotlačili k odchodu.
Seznam Zprávy přinášejí odpovědi na nejdůležitější otázky spojené s chaosem, do kterého americkou politickou scénu uvrhly republikánské rozpory. V ohrožení může být i pokračování pomoci Ukrajině.
Proč část republikánů McCarthyho odstavila?
„Velkou chybou Kevina McCarthyho bylo, že se pokusil vládnout,“ shrnul stručně, ale vcelku výstižně důvody vedoucí k odvolání předsedy Sněmovny reprezentantů politický zpravodaj americké CNN Stephen Collinson.
Pomyslnou poslední kapkou pro skupinu radikálních republikánů byla McCarthyho dohoda s demokraty, díky které politická reprezentace ve Washingtonu o víkendu na poslední chvíli odvrátila tzv. shutdown. Demokraté a republikáni se domluvili na dočasném rozpočtu, díky němuž může americká vláda dál normálně fungovat a miliony lidí se náhle neocitnou bez příjmu.
Republikánští rebelové McCarthymu vyčítali ústupky. Žádali výrazné rozpočtové škrty kvůli obavám z rostoucího zadlužování Spojených států, obviňovali lídra, že se odchyluje od předchozích slibů a politických principů.
Vůdce rebelů Matt Gaetz dokonce tvrdí, že McCarthy uzavřel „tajnou dohodu“ s prezidentem Joem Bidenem o zajištění další pomoci Ukrajině. Ta není součástí přijatého nouzového rozpočtového plánu, ale Bílý dům ujišťuje, že bude pokračovat. Gaetz by ji chtěl ukončit.
Spory mezi skupinou poslanců a McCarthym ale gradovaly delší dobu. Stejní lidé ostatně zkomplikovali i jeho zvolení do čela Sněmovny reprezentantů. McCarthy je začátkem roku přesvědčil až změnou pravidel, která umožnila jakémukoli jednotlivému kongresmanovi vyvolat hlasování o jeho odvolání, což se mu teď stalo osudným.
Kdo jsou republikánští rebelové?
Proti McCarthymu se vedle 208 demokratů vyslovilo osm republikánských kongresmanů. Jejich jasným vůdcem je zmíněný Matt Gaetz.
Ukázalo se to i při úterním jednání, kdy argumenty pro odvolání na plénu prezentoval prakticky výhradně tento rodák z floridského Hollywoodu. S ohledem na procedurální pravidla hřměl z demokratické části sálu. Obhajoba McCarthyho zaznívala z tradičních republikánských míst.
Gaetz je známý jako velký příznivce exprezidenta Donalda Trumpa, který si ho také oblíbil. A to dokonce tak, že z něj v roce 2020 udělal „předskokana“ na svých předvolebních mítincích na Floridě. Létali spolu v Air Force One, a Gaetz dokonce svou snoubenku poznal při návštěvě prezidentova resortu Mar-a-Lago.
Podle kongresmana Trump jeho úsilí chápe a podporuje ho. Další republikáni, kteří mají s exprezidentem blízký vztah, ale jeho vyjádření zpochybňují.
Gaetz proslul svým konfrontačním stylem. Například když se ve Sněmovně reprezentantů jednalo o prvním koronavirovém balíku, seděl v sále v plynové masce. Díky tomu, že nejde pro ostrá slova daleko, se stal i častým hostem televizních diskuzních pořadů.
McCarthyho dlouhodobě označuje za nepravověrného republikána, který nedrží slovo. Gaetz ho považuje za ztělesnění toho, co americkým voličům vadí na zkostnatělém washingtonském establishmentu, který se zabývá „politikařením“. Ostatně McCarthy je kariérní politik, který se nikdy netajil vysokými ambicemi.
Ani sedm dalších republikánských rebelů nikdy nepatřilo do McCartyho fanklubu, jak poznamenává agentura AP. Jsou mezi nimi ale určité rozdíly. Zatímco Gaetz důrazně prosazoval zahájení Bidenova impeachmentu (více zde), například Ken Buck šéfa Sněmovny kritizoval, když tento proces posunul o krok dál. Podle něj republikánská obvinění stojí na „chabých důkazech“.
Co rebely spojuje, je proklamovaný rozpočtový konzervatismus. McCarthy ale po svém odvolání ideologickou motivaci svých odpůrců zpochybnil. „Hlasovali proti jedněm z největších škrtů, pro které kdy Kongres hlasoval… Nemají právo říkat si konzervativci proto, že jsou naštvaní a jsou chaotičtí,“ prohlásil.
Gaetzovo tažení proti sobě považuje za osobní. „Všichni znáte Matta Gaetze… Jde mu jen o to, získat vaši pozornost,“ řekl McCarthy novinářům. Naznačil, že se floridský kongresman mstí za to, že ho sněmovní etická komise vyšetřuje kvůli podezření ze sexuálního obtěžování, které Gaetz odmítá.
Jak bude fungovat Sněmovna bez předsedy?
Těžce, i když málokdo tuší, jak to bude vypadat v praxi, protože sesazením předsedy Sněmovna vstoupila na dosud neprobádané území.
Funkce předsedy se dočasně ujal republikán Patrick McHenry. V souladu s pravidly ho určil sám McCarthy, když ho umístil na první místo seznamu, který zůstával až do úterý tajný. McHenry patří mezi McCarthyho blízké spojence a úterní hlasování ho viditelně rozladilo, jak naznačuje i důraz, s jakým klepl procesním kladívkem, když přerušoval sněmovní zasedání.
The Rep. Patrick McHenry gavel slam .... pic.twitter.com/TV1VGbkT7Y
— Howard Mortman (@HowardMortman) October 3, 2023
Jak podotýká BBC, není ani jasné, jestli McHenrymu přísluší všechny pravomoci předsedy Sněmovny reprezentantů, nebo převezme jen jeho administrativní povinnosti.
Mimochodem - jedním z jeho prvních kroků v nové pozici byl mimořádně trapný pokyn, jímž nařídil bývalé demokratické šéfce Sněmovny Nancy Pelosiové se do jednoho dne vystěhovat z „prominentní“ kanceláře v Kapitolu. A to ve chvíli, kdy je Pelosiová v Kalifornii kvůli pohřbu své přítelkyně, nedávno zemřelé senátorky Dianne Feinsteinové.
Žádné pravidlo neurčuje, jak dlouho může komoru řídit dočasný předseda. Hlasování o novém šéfovi je nicméně plánované už na příští středu. Zůstává otázkou, jestli se republikáni dokážou shodnout na jméně nového předsedy, když i v lednu McCarthyho zvolili až na patnáctý pokus.
První McCarthyho zápis do historie
Zákonodárci budou nyní hlasovat tak dlouho, dokud některý z nominovaných nezíská v komoře většinu. Přesný návod, jak nyní postupovat, však není.
Dokud se nepodaří najít náhradu, komora může být paralyzovaná. „Je nepravděpodobné, že bude Sněmovna fungovat jako obvykle, pokud nebude zvolen nový předseda,“ řekl televizi CBS News politolog z Katolické univerzity ve Washingtonu Matthew Green.
Předseda Sněmovny reprezentantů je po viceprezidentovi druhým v pořadí, kdo má v případě nenadálých událostí nahradit prezidenta Spojených států. V praxi je ovšem důležitější, že určuje pořad jednání komory – o čem a kdy se bude na plénu jednat. Je také zodpovědný za disciplínu poslanců většinové strany.
Kvůli paralýze dolní komory tak může znovu Spojeným státům hrozit zmíněný shutdown. Nouzová rozpočtová pravidla jsou schválená jen na 45 dní, tedy do 17. listopadu. Do té doby musí Kongres a Bílý dům najít nové řešení. S tím souvisí i možnost, že budou chybět peníze na další pomoc Ukrajině.
Jak chaos ovlivní Ukrajinu?
Když prezident Biden obhajoval dohodu s republikány o rozpočtovém provizoriu bez závazků vůči Ukrajině, říkal, že pomoc nemůže skončit „za žádných okolností“. Spoléhal při tom na Kevina McCarthyho a to, že dodrží své závazky. Teď je republikánský lídr pryč.
Biden přitom už o víkendu apeloval na Kongres, aby při zajišťování dalších peněz pro Ukrajinu neotálel a přestal „hrát hry“ v situaci, kdy většina demokratů i republikánů Kyjev podporuje. „Máme čas, ale ne moc času,“ prohlásil prezident. Dosavadní schválené balíčky podle něj vystačí do poloviny listopadu.
Mohlo by vás zajímat
Donald Trump v souboji o republikánskou nominaci jasně vede, jeho soupeři by ale mohli svést boj o to, koho si vybere za viceprezidenta. Po první debatě kandidátů mají někteří jasno – Vivek Ramaswamy. Je to ale reálné?
Spojené státy jsou bezkonkurenčně nejdůležitějším spojencem Ukrajiny, poslaly jí už pomoc v hodnotě 113 miliard dolarů. Komplikace na jejich straně by pro ni proto mohly představovat vážný problém. Zvlášť ve chvíli, kdy ukrajinská jižní protiofenziva nedosáhla výrazných hmatatelných výsledků a je zjevné, že Kyjev bude muset pokračovat v intenzivním tlaku na ruské obranné linie.
Hrozba omezení americké pomoci přichází ve chvíli, kdy Západ otevřeně přiznává, že mu dochází zásoby. „Už je vidět dno pytle s municí,“ řekl tento týden nejvyšší vojenský představitel NATO admirál Rob Bauer na bezpečnostní konferenci ve Varšavě.
Jestli se černý scénář naplní, bude do značné míry záviset i na tom, kdo McCarthyho ve funkci vystřídá, soudí agentura Reuters.
Kdo tedy může McCarthyho nahradit?
Americká ústava nespecifikuje, že předsedou Sněmovny reprezentantů musí být její člen, byť historicky jím zatím vždycky byl. I proto – stejně jako v lednu – mezi potenciálními kandidáty koluje také jméno exprezidenta Trumpa.
„Prezident Trump, nejlepší prezident za celý můj život, dokázal, že klade Ameriku na první místo a udělá Sněmovnu znovu velkou,“ prohlásil podle stanice Fox News republikánský kongresman Troy Nehls. Zároveň avizoval, že exprezidenta opravdu navrhne. Podpořit Trumpa slíbilo i několik dalších poslanců.
Trump jako Putinův favorit?
Srovnávat americko-ruské vztahy během Bidenova a Trumpova období je obtížné už jen kvůli jiným okolnostem, které je provází. Přesto se zdá, že by se Putinovi mohlo vyplatit, pokud Bílý dům převezme obžalovaný exprezident.
Logickým McCarthyho nástupcem by byla dosavadní dvojka sněmovních republikánů Steve Scalise. To by pro Ukrajinu byla příjemná varianta. Politická iniciativa Defending Democracy Together mu ve svém žebříčku kandidátů podle toho, jak podporují Ukrajinu, udělila známku B, tedy druhou nejlepší.
Ještě lépe, se známkou A, dopadl další z čelních republikánů Tom Emmer. O podporu spolustraníků ale už aktivně usiluje třeba také Jim Jordan, který sice McCarthyho podpořil, ale jinak má k rebelům blízko a iniciativa ho ohodnotila nejhorším ratingem F.
Výsledek volby se dá v tuto chvíli jen těžko předvídat, protože mezi republikány vládne po úterním hlasování chaos. Vyloučit se nedá ani varianta, že zmatků využijí demokraté a do čela Sněmovny prosadí svého vůdce Hakeema Jeffriese. Návrat Kevina McCarthyho je každopádně nepravděpodobný, kandidovat už nechce.
Je Republikánská strana v krizi?
McCarthyho odvolání je jedním z nejviditelnějších důsledků dlouhodobé nejednoty uvnitř americké Republikánské strany, podotýká severoamerický zpravodaj BBC Anthony Zurcher. Hluboké rozpory se podle něj táhnou zhruba od roku 2010, kdy nabralo na síle konzervativní hnutí Tea Party.
„Strana, která svého času definovala konzervatismus jako zachování tradičního vnímání stability a síly, se v posledních třech desetiletích proměnila v útočiště reprezentantů chaosu, senzacechtivé politiky a nekonečné ideologické revoluce, která je žene k novým extrémům,“ píše analytik CNN Stephen Collinson.
McCarthyho označil za poslední oběť Trumpovy „extrémní revoluce“, byť je nutné připomenout, že ani on nepatřil k umírněnému křídlu tradičních reaganovských nebo bushovských republikánů. S radikály otevřeně jednal a ustupoval jim. Paradoxně skončil právě ve chvíli, kdy se od svého kurzu odchýlil a rozhodl se s demokraty spolupracovat.
Americká gerontokracie
Američané sice zvlášť v posledních letech neustále debatují o vysokém věku svých politiků, ale na druhou stranu si je sami do volených funkcí dál vybírají. Jednaosmdesátiletý Mitch McConnell je až čtvrtým nejstarším senátorem a hranici 75 let jich ve stočlenném sboru překročilo dalších 12.
Velká část republikánů si uvědomuje, že úterní hlasování veřejnost jen těžko pochopí a stranu to může poškodit, protože si ji voliči spojí s chaosem.
V sále se po oznámení výsledků ozývaly výkřiky jako „a co teď?“ a „hanba“, republikáni mluvili o „skvrně“ na pověsti strany a o „chaosu“. Někteří volali po vyloučení Matta Gaetze z klubu.
Pochopení nenašla skupina rebelů ani u kolegů v Senátu. „Hrstka členů Sněmovny prostě chce tuto instituci odpálit a s ní i sebe. Smutné,“ napsal na sociální síti X, dříve Twitter, senátor John Cornyn. „Smrdí to a není to dobré pro naši zemi,“ dodal podle serveru The Hill jeho kolega Roger Wicker, který použil i slovo „puč“.
Komentátor konzervativní stanice Fox News a mluvčí Bílého domu z éry George Bushe mladšího Ari Fleischer se domnívá, že za stávajících podmínek bude těžké vůbec najít McCarthyho nástupce. „Takový nepořádek. Je to tak bláhové. Proč by někdo chtěl být předsedou Sněmovny?“ napsal.