Článek
Republikáni v americkém Senátu ve středu zablokovali návrh demokratického prezidenta Joea Bidena o rozsáhlé finanční pomoci Ukrajině a také Izraeli. Republikáni výměnou za podporu balíčku požadovali zpřísnění americké imigrační politiky.
Bílý dům již dříve varoval, že americké prostředky na pomoc Ukrajině by brzy mohly být vyčerpány, uvedla zpravodajská společnost BBC.
Nepomohla ani přímá prosba prezidenta Bidena, který zákonodárce varoval před důsledky ztenčení pomoci Kyjevu. „Pokud Putin převezme Ukrajinu, nezastaví se tam,“ předpověděl. Nic podle něj Putinovi nezabrání v útoku na další spojence NATO a pak „nastane něco, co opravdu nechceme: americké jednotky bojující proti ruským jednotkám. (…) Nemůžeme nechat Putina vyhrát,“ řekl.
Moskva se obratem ohradila. Státem řízená tisková agentura RIA citovala ruského velvyslance ve Spojených státech Anatolije Antonova, podle kterého jsou Bidenovy komentáře k potenciálnímu konfliktu mezi USA a Ruskem „provokativní rétorikou nepřijatelnou pro zodpovědnou jadernou mocnost“.
Republikáni v Senátu ovšem i tak pomoc Ukrajině v boji proti Rusku zablokovali.
Ukrajině mělo jít 61 miliard dolarů (1,38 bilionu korun), Izrael mohl dostat 14,3 miliardy dolarů (323 miliard korun). Dvě miliardy dolarů měly jít na bezpečnost Tchaj-wanu a Indo-pacifické oblasti a něco přes devět miliard dolarů na humanitární pomoc.
Celková výše zamýšlené pomoci, kterou Biden od Senátu žádal, byla 110,5 miliardy dolarů (2,5 bilionu korun).
Návrh podpořilo 49 senátorů, proti se jich postavilo 51. Pro zahájení debaty o balíčku by muselo návrh podpořit nejméně 60 ze 100 senátorů, píše Reuters. Vedle všech republikánských senátorů se proti postavil i nezávislý Bernie Sanders, který je dlouhodobým kritikem izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, píše BBC.