Hlavní obsah

„Podívejte se, jak ho milují.“ Republikáni se snaží připravit Bidena o klíčové voliče

Foto: Oficiální fotografie Bílého domu, Adam Schultz

Joe Biden v roce 2023 na setkání s černošskými voliči u příležitosti Dne Martina Luthera Kinga.

Jednou ze skupin voličů, kteří před čtyřmi lety podrželi ve volbách Joea Bidena, byli Afroameričané. U těch ale nyní ztrácí a ukrást mu je ve prospěch Donalda Trumpa zkoušejí republikáni, kteří se nebojí ani šíření dezinformací.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Vysmátý exprezident Donald Trump obklopený skupinou Afroameričanů, zatímco z pozadí vykukuje vánoční výzdoba.

Nějak takhle může vypadat umělou inteligencí vygenerovaný obrázek, který si na sociálních sítích získal tisíce lajků a více než stovku sdílení, ačkoliv se situace na něm zachycená nikdy nestala.

Falešnou fotografii ke konci minulého roku sdílel Mark Kaye, moderátor konzervativního rozhlasového pořadu z Floridy, který podle webu BBC stojí i za jejím vznikem. Na několika platformách ji nabídl více než milionu svých sledujících, přičemž někteří ji podle reakcí v komentářích považují za reálnou.

Jelikož v popisku snímku Kaye informoval o článku o černošských voličích, kteří podporují Trumpa, celý příspěvek vyvolává dojem, že i tito lidé opětovnou kandidaturu bývalého prezidenta podporují.

„Netvrdím, že je přesný. Neříkám: ‚Hele, podívejte, Donald Trump byl na tomhle večírku se všemi těmito afroamerickými voliči. Podívejte se, jak ho milují!“ hájil moderátor sdílení obrázku. „Pokud někdo volí tak, či onak kvůli jedné fotce, kterou vidí na facebooku, je to problém toho člověka, ne příspěvku samotného.“

I když je na jeho slovech něco pravdy, cílené šíření takové fotky to neomlouvá. Jak navíc zjistila Marianna Springová, novinářka BBC, která se věnuje odhalování dezinformací, Kaye není jediným, kdo se něčeho takového dopustil. Podobných „fotografií“ Trumpa s černošskými příznivci koluje na internetu mnohem více.

Cliff Albright, spoluzakladatel iniciativy Black Voters Matter (Na černošských voličích záleží), BBC řekl, že se dnes, jen pár měsíců před listopadovými volbami, ve společnosti opravdu objevují dezinformační taktiky zaměřené právě na černošskou komunitu. Podobně tomu prý bylo i ve volbách v roce 2020.

Uměle vytvořené obrázky jsou podle něj navíc v souladu s „velmi strategickým narativem“ prosazovaným konzervativci, kteří se černošské voliče snaží přebrat demokratům, ke kterým převážně inklinují.

Zaměřují se hlavně na mladé Afroameričany, u nichž se předpokládá, že jsou otevřenější hlasovat pro Trumpa než Afroameričanky.

Úpadek demokratů

Neexistují důkazy, které by falešné snímky přímo spojovaly s Trumpovou kampaní, není ale tajemstvím, že sám Trump se o přízeň černošských voličů otevřeně uchází. I když u nich v průzkumech veřejného mínění dlouhodobě získává jen malá procenta, povzbuzením mu může být, že se zmenšuje jeho ztráta na „druhý tábor“.

Přestože Afroameričané byli klíčovým faktorem volebního vítězství Joea Bidena v roce 2020, letos u některých upadl v nemilost. V posledních měsících za to může zejména americký přístup k dění na Blízkém východě a s ním spojená podpora Izraele. Situace Palestinců jim totiž evokuje paralelu s Afroameričany v USA v 60. letech, kdy probíhalo afroamerické hnutí za občanská práva.

Problémy ale tato demografická skupina samozřejmě vidí i v tématech, která trápí jiné. Příkladem může být Bidenův vysoký věk nebo boj s vysokými životními náklady, které někteří pociťují navzdory tomu, že se dnes americké ekonomice již daří dobře.

Bidenův boj o Bílý dům

Naštval je přístupem k dění v Gaze a vzdálený je jim i věkem, Joe Biden si však uvědomuje, jak důležití mladí voliči jsou. Jeho kampaň nedávno odstartovala i na kontroverzním TikToku, který je na vládních zařízeních v USA zakázán.

Jak ukázal například průzkum z dílny NBC News, pouze 75 procent registrovaných černošských voličů v lednu uvedlo, že by v letošních volbách podpořilo Bidena, což je o deset procentních bodů méně než v roce 2020. Průzkumů a anket, které ukazují pokles Bidenovy podpory mezi černošskými voliči, ale existuje celá řada a některé hlásí rozdíl ještě větší.

Problémem podle všeho není jen samotný Biden. Průzkum společnosti Gallup zveřejněný letos v únoru zjistil, že náskok demokratů před republikány mezi černošskými Američany, kteří jsou stranicky vyhranění, klesl za pouhé tři roky téměř o 20 procent.

Vyhlídka náročných měsíců

Vzhledem k vcelku malým číslům podpory, jež u Afroameričanů dlouhodobě registruje Trump (již zmiňovaný průzkum NBC mu za necelé čtyři roky přisoudil nárůst ze sedmi procent na 16 procent), se ovšem nezdá, že by Bidenovi hrozil výrazný úbytek voličů v soupeřův prospěch.

Co by mu mohlo zavařit, je nízká volební účast, pokud se ti, které zklamal, raději rozhodnou nevolit.

To by se mu mohlo vymstít zejména v tzv. swing states, tedy ve státech, které mají podporu obyvatelstva tradičně rozloženou mezi demokraty a republikány a o výsledcích tam často rozhodují rozdíly v řádu jednotek procent.

V průběhu následujících měsíců tak Bidenovu kampaň čeká výzva: Dostat k volbám co nejvíce voličů, kteří mu před necelými čtyřmi lety pomohli do Bílého domu. Nejsou to totiž jen černošští příznivci, u koho jeho podpora začíná upadat, a zabodovat bude muset třeba i u mladých.

Trump a jeho stoupenci mu to jistě nedají zadarmo.

Doporučované