Hlavní obsah

Reportéři bez hranic: Letos zahynulo ve světě 54 novinářů

Foto: Supamotionstock.com, Shutterstock.com

Na 31 novinářů přišlo o život v zónách konfliktu. Ilustrační foto.

Statistika se věnuje i počtu novinářů držených jako rukojmí, kterých je aktuálně 55. To je o dva více než loni. Za nezvěstné označuje RSF 95 novinářů.

Článek

Letos bylo ve světě při výkonu povolání zabito 54 novinářů, zhruba třetina z nich při pokrývání konfliktu mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás v palestinském Pásmu Gazy.

V každoroční bilanci zabitých žurnalistů o tom informovala mezinárodní novinářská organizace Reportéři bez hranic (RSF). Za loňský rok eviduje 55 zabitých novinářů.

„Žurnalisté neumírají, jsou zabíjeni. Nejsou ve vězení, režimy je zavírají. Nemizí, unášejí je. Tyto zločiny, často organizované vládami a ozbrojenými skupinami, porušují mezinárodní právo a mnohdy zůstávají nepotrestány,“ prohlásil šéf RSF Thibaut Bruttin. „Ochrana těch, kteří nás informují, je ochranou pravdy,“ dodal.

Nejnebezpečnějším místem pro novinářskou práci je podle RSF Palestina, kde od ledna do začátku prosince zahynulo 16 žurnalistů. Celkem pak RSF se započítáním dvou obětí v Libanonu připisuje izraelské armádě 18 zabitých novinářů. S velkým odstupem na seznamu nebezpečných míst následují Pákistán (sedm zabitých). Bangladéš (pět zabitých), Mexiko (pět zabitých), Súdán (pět zabitých), Barma (tři zabití) či Ukrajina, bránící se ruské agresi (dva zabití).

Na 31 novinářů přišlo o život v zónách konfliktu. Obětí místní politiky se stalo osm novinářů, organizovaného zločinu sedm a při protestech a demonstracích zahynulo pět novinářů. Zbývající tři zahynuli při jiných událostech.

RSF rovněž upozornila, že vzrostl počet zadržovaných novinářů, a to meziročně o 7,2 procenta. Za mřížemi je jich kvůli práci 550. Největší podíl na tomto růstu mají podle výroční zprávy Izrael s Ruskem. „Izrael je nyní třetí největší věznicí pro žurnalisty na světě,“ uvedla organizace. Ta poznamenala, že Izrael vězní 41 novinářů, zatímco Čína 124 a Barma 61. Na 40 novinářů vězní Bělorusko a 38 Rusko.

Statistika se věnuje i počtu novinářů držených jako rukojmí, kterých je aktuálně 55. To je o dva více než loni. Nejnebezpečnějším místem byla letos v tomto ohledu Sýrie, kde je 38 novinářů jako rukojmí. Za nezvěstné označuje RSF 95 novinářů.

Doporučované