Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Japonské úřady v úterý oznámily, že kvůli úpalu zemřelo v Tokiu během července 123 lidí. Většinou šlo o starší osoby. Průměrná teplota v zemi dosáhla rekordních hodnot a po většinu měsíce platila varování před vedry, píše server Euronews.
Až na dva případy byli všichni nalezeni mrtví uvnitř budov. Velká část z nich nepoužívala klimatizaci i přesto, že ji měli nainstalovanou. Japonské zdravotnické úřady a meteorologové opakovaně doporučovali lidem, aby během horkých letních dní zůstali doma a pili dostatek tekutin, aby předešli dehydrataci. Úřady rovněž doporučily, aby lidé používali klimatizaci – starší Japonci totiž většinou věří, že klimatizace není zdraví prospěšná a mají tendenci se jejímu využívání vyhýbat.
Podle úřadu soudního lékaře se jedná o největší počet úmrtí na úpal ve 23 obvodech tokijské metropole od července roku 2018, kdy bylo během vlny veder zaznamenáno 127 úmrtí. Podle agentury pro řízení požárů a katastrof bylo od 1. do 28. července v nemocnicích v celém Japonsku ošetřeno více než 37 tisíc lidí kvůli úpalu.
Průměrná teplota v červenci byla o 2,16 stupně Celsia vyšší než průměr za posledních 30 let, což z něj činí nejteplejší červenec od roku 1898, kdy Japonská meteorologická agentura začala vést záznamy. V úterý platilo varování před úpalem na většině území Tokia a západního Japonska. V centru metropole, kde mnoho lidí nosilo slunečníky nebo příruční větráky, vystoupala teplota na přibližně 34 stupňů Celsia.
„Mám pocit, že se období veder každým rokem prodlužuje. Mám klimatizaci zapnutou pořád, i když spím. Snažím se nevycházet ven,“ řekl Hidehiro Takano z Kjóta. Maxime Picavet, francouzský turista, ukázal přenosný ventilátor, který si koupil v Tokiu. „Funguje velmi dobře. Při těchto teplotách je to nutnost,“ sdělil. Japonská meteorologická agentura předpověděla na srpen další vedra, teploty by měly dosáhnout 35 stupňů Celsia a více.