Článek
Pilota Philipa Merthense z novozélandského Christchurche unesli povstalci z Národně osvobozenecké armády Západní Papuy (TPNPB) minulý týden. Přistál tehdy s malým dopravním letadlem společnosti Susi Air na letišti ve městě Paro spolu s pěti pasažéry. Povstalci se následně stroje zmocnili a zapálili ho.
Letadlo mělo původně na místě vyzvednout 15 stavebních dělníků, kteří tam budovali zdravotní středisko. Separatisté vedení Egianem Kogoyou jim ale vyhrožovali zabitím, a tak úřady rozhodly o jejich evakuaci, píše deník The Guardian.
„Náš plán na evakuaci dělníků pobouřil povstalce, kteří odpověděli zapálením letadla a pilota zajali,“ řekla šéfka oblasti Nduga Namia Gwijanggeová, která byla jedním z pěti pasažérů letadla. „Hluboce litujeme tohoto incidentu.“
Povstalci cestující letadla propustili, protože všichni byli domorodí Papuánci, vysvětlil dříve mluvčí separatistů Sebby Sambom. Po incidentu se okamžitě rozjela pátrací akce, ale ztěžoval ji nepřístupný terén.
„Nemůžeme tam poslat moc lidí, protože Nduga je obtížně dostupná oblast,“ uvedl mluvčí policie z provincie Papua Ignatius Benny Adi Prabowo a dodal, že se do místa dá dostat pouze letadlem.
Mluvčí povstalců Sambom poté poslal agentuře AP videa a fotografie, na nichž skupina ozbrojenců pod vedením Kogoyi zapálila letadlo na ranveji a zajala Philipa Merthense. Pilota hodlá zadržovat, dokud indonéská vláda neuzná nezávislost Západní Papuy.
Na dalším zaslaném videu je vidět Merthens, jak stojí v lese obklopený skupinou lidí ozbrojených puškami, kopími, luky a šípy. Na třetím videu pak pilot sděluje požadavek povstalců, že „Indonésie musí uznat nezávislost Papuy“.
„Zajal jsem ho kvůli nezávislosti Papuy, ne kvůli jídlu nebo nápojům,“ uvedl vůdce Kogoya na videu. „Bude se mnou v bezpečí, pokud Indonésie nepoužije zbraně, ať už ze vzduchu, nebo na zemi.“
Novozélandské ministerstvo zahraničních věcí a obchodu na dotaz americké televize CNN, jestli jde o jejich občana, uvedlo, že „ví o fotografiích a videu, které kolují, ale v této fázi je nebude dále komentovat“.
Indonéský ministr pro politické, bezpečnostní a právní záležitosti Mohammad Mahfud řekl, že vláda vyvíjí veškeré úsilí, aby rebely přesvědčila a pilota propustili, „protože prioritou je bezpečnost rukojmího“.
Mohlo by vás zajímat
Jeden z thajských chlapců, kteří v roce 2018 strávili dva týdny uvěznění v jeskyni, zemřel ve Velké Británii. Daungpetči Promtchepovi, kterému nejbližší říkali zkráceně Dom, bylo 17 let.
„Brát civilisty jako rukojmí z jakéhokoli důvodu je nepřijatelné,“ uvedl Mahfud ve videoprohlášení v úterý pozdě večer. Řekl, že přesvědčování je nejlepší metodou, jak zajistit bezpečnost rukojmích, ale „vláda nevylučuje jiné kroky“.
Požadavky povstalců odmítl. „Papua navždy zůstane legitimní součástí státu Indonésie,“ zdůraznil Mahfud.
Šéf papuánské policie Mathius Fakhiri řekl, že se snaží pilota osvobodit za zprostředkování několika komunitních vůdců, včetně kmenových a církevních představitelů.
Na přírodní zdroje bohatá západní polovina ostrova Nová Guinea o nezávislost usiluje od roku 1969, kdy se podle Reuters kontroverzním způsobem dostala pod indonéskou správu na základě hlasování, na které dohlížela OSN.
Od roku 2018 dochází k postupné eskalaci konfliktu a separatisté podnikají čím dál smrtelnější a častější útoky, píše agentura ČTK. V poslední době získávají více zbraní, mimo jiné i přepadáváním a krádežemi na armádních stanovištích, přeshraničními nákupy a nelegálním prodejem zbraní indonéské vlády. Vyplývá to z loňské zprávy Institutu pro politickou analýzu konfliktů.
První podobný únos separatisté z indonéské Papuy provedli v roce 1996, kdy drželi v zajetí 24 lidí z vědecké expedice, kteří podle indonéských úřadů poškodili místní kmenovou svatyni.