Hlavní obsah

Rakousko nabízí syrským uprchlíkům 1000 eur za návrat domů

Foto: Hussein Kassir, Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Syřané jsou největší skupinou žadatelů o azyl v Rakousku i Německu. Uprchlíci nemají povinnost se vracet dokud nebude situace v Sýrii stabilní.

Článek

Rakouská konzervativní vláda v pátek oznámila, že nabízí syrským uprchlíkům „návratový bonus“ za to, že se po pádu Bašára Asada vrátí zpět do své vlasti, informuje americká Reuters.

Konzervativní kancléř Karl Nehammer v neděli reagoval na Asadovo svržení a prohlásil, že bezpečnostní situace v Sýrii by měla být přehodnocena tak, aby bylo možné deportovat syrské uprchlíky.

Deportace lidí proti jejich vůli není možná dokud nebude jasnější to, jakým směrem se Sýrie začne ubírat. Rakouská vláda uvedla, že se prozatím zaměří na dobrovolné deportace. Stejně jako více než desítka dalších zemí - například Německo, Švédsko, Dánsko a Norsko také zastavila vyřizování žádostí Syřanů o azyl. Syřané jsou největší skupinou žadatelů o azyl v Rakousku. Ministr vnitra Gerhard Karner pověřil ministerstvo přípravou programu „spořádané repatriace a deportace do Sýrie“.

Nejvyšší počet syrských žadatelů o azyl v Evropě přijalo Německo. Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová uvedla, že rozhodnutí o návratu bude záviset na vývoji situace v Sýrii. “ Mnozí uprchlíci, kteří našli ochranu v Německu, mají novou naději na návrat do své syrské vlasti,“ napsala na X. Dodala však: „Situace v Sýrii je v současné době velmi nepřehledná. Konkrétní možnosti návratu proto v tuto chvíli nelze předvídat a bylo by pochybné o tom v tak nestabilní situaci spekulovat.“

„Rakousko podpoří návratovým bonusem ve výši 1 000 eur Syřany, kteří se chtějí vrátit do své vlasti. Země nyní potřebuje své občany, aby mohla být obnovena,“ uvedl Nehammer v příspěvku na síti X.

To, kolik Syřanů nabídku přijme se teprve uvidí. Bonus nemusí plně pokrýt ani náklady na cestu vzhledem k tomu, že rakouská letecká společnost Austrian Airlines pozastavila lety na Blízký východ kvůli bezpečnostní situaci.

Podobné návrhy se ozývají i z jiných zemí

„Jako první krok bych řekl, že učiníme nabídku,“ řekl, jak informuje The Washington Post v pondělí německé televizi Jens Spahn, vysoce postavený opoziční politik z německých konzervativních křesťanských demokratů (CDU). „Co kdyby spolková vláda řekla: Každý, kdo se bude chtít vrátit do Sýrie, dostane od nás letadlo a dostane startovací fond ve výši 1000 eur.“

Postoj Evropské unie je však opačný. „Podmínky pro bezpečný, dobrovolný a důstojný návrat do Sýrie nejsou splněny,“ uvedl v pondělí mluvčí EU Anouar El Anouni.

Asadův pád „by měl syrským uprchlíkům otevřít cestu zpět do jejich domovů v naprostém bezpečí,“ řekl mluvčí řecké vlády Pavlos Marinakis novinářům francouzského Le Monde . To by mělo „znamenat konec přílivu uprchlíků z této země“, dodal Marinakis. Podle ministerstva pro migraci má v Řecku pracovní povolení více než 15 000 Syřanů.

Související témata:

Doporučované