Hlavní obsah

Raketový růst nájmů a nedostatek bytů. Španělsko se potýká s krizí bydlení

Foto: Profimedia.cz

Nálepka v Barceloně s nápisem „Nebezpečí! Airbnb vážně poškozuje sousedství“.

Téměř 40 % španělských rodin, které si pronajímají byt, nyní vydává za bydlení více než 40 % svého příjmu.

Článek

Blanca Castrová si před otevřením dveří do kuchyně nasadí stavařskou helmu. Uvnitř je velká díra ve stropě, ze které kape voda, a vypadá to, že se může každou chvíli zřítit. O jejím příběhu informoval web BBC. Protože je kuchyň nepoužitelná, musí Castrová mýt nádobí ve vaně a v rohu obývacího pokoje si zřídila improvizovaný koutek na vaření s plynovým kempinkovým vařičem.

Podobné problémy má v tomto bytovém domě nedaleko madridského nádraží Atocha mnoho jejích spolubydlících. Společnost, která dům vlastní, přestala v posledních měsících reagovat na žádosti o základní údržbu a oznámila, že jim neprodlouží nájemní smlouvu.

„Současná nájemní bublina povzbuzuje spoustu majitelů bytů k tomu, co dělají tady. Chtějí se zbavit současných nájemníků, kteří tu jsou už dlouho, aby mohli zvýšit nájemné nebo přejít na model krátkodobých turistických bytů,“ říká Castrová.

Nájemníci v domě zůstanou i přes to, že se je majitelé snaží vytlačit. Nájemní smlouvy jsou ve Španělsku uzavírány na pět let, během nichž je nájemné pevně stanoveno. V této části Madridu ale náklady na bydlení v posledních letech prudce vzrostly.

„Za další takový byt v této oblasti bych musela platit dvojnásobek nebo i více, než platím teď. Není to únosné,“ říká Castrová.

Krize bydlení

Zatímco platy se za posledních deset let zvýšily přibližně o 20 %, průměrný nájem se ve Španělsku za stejné období zdvojnásobil. Podle údajů realitního portálu Idealista došlo jen za poslední rok k 11% nárůstu a bydlení se stalo ve Španělsku jedním z nejpalčivějších problémů. Pro srovnání – v Česku průměrný nájem domácností v tržním nájmu vzrostl od roku 2014 o 56 procent, na realitních portálech byl nárůst o 94 procent. Čisté příjmy vzrostly za stejné období o 69 procent.

Zpráva španělské centrální banky uvádí, že téměř 40 % rodin, které žijí v podnájmu, nyní vydává za bydlení více než 40 % svého příjmu.

„Současným problémem je obrovská nerovnováha mezi nabídkou a poptávkou. Poptávka je velmi dobrá, ekonomika hodně roste, ale nabídka velmi rychle klesá,“ říká Juan Villén ze společnosti Idealista. Villén uvádí příklad Barcelony, kde se zvyšování nájmů stalo pověstným. Zatímco před pěti lety se o pronájem každé nemovitosti ve městě ucházelo devět rodin, dnes je to již 54 rodin. Dodává, že náklady na pronájem se za tu dobu zvýšily o 60 %.

Ústřední vláda označila situaci za „sociální nouzi“. Ministerstvo bydlení loni odhadlo, že země potřebuje v příštích čtyřech letech 600 000 až jeden milion nových bytů, aby uspokojila poptávku. Ministerstvo rovněž poukázalo na nedostatek sociálního bydlení, který je s 3,4 % celkové nabídky jeden z nejnižších v Evropě.

Vyvolává to také hněv, Španělé vycházejí do ulic a požadují po úřadech, aby přijaly opatření, která by zajistila dostupnější bydlení. V sobotu 5. dubna se v Madridu a desítkách dalších měst očekávají protesty tisíců lidí.

Ústřední vláda a řada místních samospráv označily krátkodobé turistické ubytování za součást problému. V loňském roce se na Kanárských ostrovech, Baleárských ostrovech a v několika městech na pevnině konaly protesty místních obyvatel proti prudkému nárůstu počtu turistů, jejichž hlavní stížností byl dopad na náklady na nájemné.

Několik radnic reagovalo oznámením plánů na omezení vydávání povolení k ubytování turistů, zatímco Barcelona jde ještě dál a do roku 2028 zruší licence všem z přibližně 10 000 registrovaných krátkodobých apartmánů ve městě.

Doporučované