Článek
Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) podalo u okresního soudu ve Washingtonu aktualizovanou žádost o mimořádnou pomoc. Žádá soud, aby nařídil Agentuře Spojených států pro globální média (USAGM) vyplatit RFE/RL peníze na duben vyčleněné Kongresem. RFE/RL, která sídlí v Praze, o tom informuje na svém webu.
Žádost byla podána poté, co USAGM stanici informovala, že agentura před vyplacením prostředků zavede na RFE/RL omezení. Mezi nimi byl požadavek, aby USAGM měla konečné slovo, co se týče jmenování správní rady RFE/RL. USAGM také stanici stanovila 24hodinové lhůty pro splnění řady byrokratických požadavků, které podle stanice představují výrazný odklon od dřívější praxe.
Rádio ve svém soudním podání tvrdí, že jednání USAGM odporuje zákonům a že byrokratické požadavky jsou nesplnitelné. RFE/RL také uvádí, že se snaží zajistit získání dubnových finančních prostředků na plnění svého poslání schváleného Kongresem.
USAGM na konci března stanici informovala, že na základě rozhodnutí soudu ruší své předchozí rozhodnutí o konci financování, a dohoda o grantu na letošní fiskální rok tak opět platí. RFE/RL ale následně uvedla, že jí žádné Kongresem vyčleněné peníze nepřišly. Rádio se kvůli tomu obrátilo na soud ve Washingtonu se žádostí o předběžné opatření, aby tak zajistilo poslání peněz na zbytek fiskálního roku.
Právě soud ve Washingtonu předběžným opatřením pozastavil snahu americké administrativy ukončit financování Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda. Ve svém rozhodnutí soud postup USAGM označil za svévolný.
Americký Kongres na financování stanice do konce letošního září vyčlenil zhruba 77 milionů dolarů (1,8 miliardy Kč). Američtí zákonodárci své rozhodnutí nezrušili, a tak snahy o ukončení financování RFE/RL vycházejí z exekutivních příkazů prezidenta Trumpa. Tento postup ale podle rozhlasové stanice není možný, protože by o takovém kroku musel rozhodnout Kongres.
Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda se na svém webu označuje za soukromou, nezávislou a mezinárodní zpravodajskou organizaci, jejíž programy každý týden sleduje téměř 50 milionů lidí ve 23 zemích včetně Ruska, Ukrajiny, Íránu, Afghánistánu či Pákistánu.