Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Rada bezpečnosti OSN v pondělí přijala první rezoluci od začátku války v Pásmu Gazy loni v říjnu, která vyzývá k okamžitému příměří. To má trvat nejméně do konce měsíce ramadánu, který končí 9. dubna. Spojené státy se zdržely hlasování.
„Toto usnesení musí být implementováno. Neúspěch by byl neodpustitelný,“ napsal na síti X šéf světové organizace António Guterres v reakci na rezoluci, kterou předložil zástupce Mozambiku.
„Izrael musí okamžitě reagovat na dnes přijatou rezoluci Rady bezpečnosti OSN usnadněním dodávek humanitární pomoci, ukončením hladovění populace v Gaze a zastavením nezákonných útoků,“ píše lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW).
„Palestinské ozbrojené skupiny by měly okamžitě propustit všechny civilisty držené jako rukojmí. USA a další země by měly využít své páky k ukončení zvěrstev tím, že pozastaví přesuny zbraní do Izraele,“ dodává HRW.
Na otázku Seznam Zpráv, zda rezoluce něco skutečně změní na bojišti, odpověděl Lou Charbonneau, ředitel pobočky HRW pro OSN, následovně: „Osoby, které mají vliv na Hamás a další ozbrojené skupiny, na ně musí vyvinout tlak, aby propustily civilní rukojmí. Držení civilistů jako rukojmích je válečný zločin.“
Tlak je ale podle něj potřeba vyvinout i na druhou stranu konfliktu: „USA mají na Izrael vliv. Ukončení válečných zločinů a nezákonných útoků jednou stranou by nemělo být podmínkou pro zastavení nezákonných akcí druhou stranou. Válečné zločiny jedné strany neospravedlňují válečné zločiny druhé strany.“
Rada bezpečnosti OSN během současné války v Pásmu Gazy, která začala 7. října teroristickým útokem palestinského hnutí Hamás na Izrael, schválila dvě rezoluce vyzývající k větší humanitární pomoci, žádná dosud ale nevyzývala k příměří – tři rezoluce naopak během války Rada bezpečnosti smetla ze stolu.
Spojené státy dlouho výzvy k příměří odmítaly, resp. odmítaly jeho bezpodmínečné přijetí a vždy jej navazovaly na propuštění rukojmích. Minulý týden ale samy navrhly rezoluci, která příměří poprvé zmínila. Tu ale vetovalo Rusko a Čína. V pondělí schválená rezoluce prošla v poměru 14:1, tedy 14 států ji podpořilo, USA se k nelibosti Izraele zdržely.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu už v minulém týdnu hrozil, že pokud USA neuplatní své veto, zruší plánovanou delegaci do Washingtonu. Okamžitě po oznámení výsledků hlasování se tak i stalo – podle Izraele Američané porušili svoji dosavadní politiku spojování příměří s propuštěním rukojmích.
Do Washingtonu měli za Izrael odcestovat ministr pro strategické záležitosti Ron Dermer a poradce pro národní bezpečnost Cachi Hanegbi.