Hlavní obsah

Putinův kůň se dvořil ve Washingtonu. Trumpovi přivezl ekonomická lákadla

Foto: Kremlin.ru

Kirill Dmitrijev proslul v Rusku jako velký byznysmen a je jedním z nejbližších rádců Vladimira Putina.

O uzavření míru nemluví. Namísto toho nabízí Spojeným státům zisk, který by mohly z ekonomické spolupráce s Ruskem získat. Šéf ruského investičního fondu Kirill Dmitrijev jednal ve Washingtonu, kde už má z minulosti řadu kontaktů.

Článek

Do Spojených států zamířila první ruská politická návštěva od začátku invaze. Vyjednavač a zmocněnec ruského prezidenta Vladimira Putina pro investice Kirill Dmitrijev se ve Washingtonu setkal s americkými představiteli.

Čeho se schůzka týkala, není známo, další schůzka ho čeká ve čtvrtek. Dmitrijev tam nicméně dorazil na pozadí vyjednávání o příměří na Ukrajině, ve kterém v posledních týdnech navzdory ambicím Bílého domu nedošlo k většímu průlomu.

Americký prezident Donald Trump se také nedávno nechal slyšet, že je „rozzlobený“ na Putina, a pokud bude Rusko blokovat jednání, přistoupí k sankcím. Na straně Moskvy ovšem přetrvává zájem neustupovat ze svých požadavků, a to i navzdory prodlužování rozhovorů.

Bývalého investičního bankéře do Washingtonu pozval Trumpův zmocněnec Steve Witkoff, který původně dostal na starosti Blízký východ, ale nakonec je z něj klíčová spojka Bílého domu pro kontakty s Kremlem. Ostatně v posledních týdnech už dvakrát jednal v Moskvě s Putinem a přivezl do Washingtonu také jeho dary, včetně Trumpova portrétu.

Před návštěvou musely Spojené státy pozastavit sankce, které se na Dmitrijeva vztahují, aby mohl do země vstoupit. V budoucnu se dá ovšem očekávat, že podobná situace nastane znovu. Sázka na byznysmena proslulého v Rusku totiž dává pro obě strany na první pohled smysl.

Byznysmen s americkými sympatiemi

Vzhledem k jeho dlouhodobému působení v obchodních záležitostech má Dmitrijev úzké vazby na některé členy Trumpova týmu. Navíc se tento rodák z Kyjeva prezentuje ve všech ohledech jako obchodník a jeho hlavním tématem je snaha přesvědčit Bílý dům, aby stáhnul sankce vztahující se na ruský režim, jak upozornil týdeník The Economist.

Ani při mírových jednáních tak nezapomněl zdůraznit, jak lukrativní obchody americkým firmám kvůli sankcím unikají. Mluvil také o možnostech těžby nerostného bohatství na ruském území, do kterého ale počítá Kreml i okupovaná ukrajinská území.

Jak zatím postupují jednání o míru na Ukrajině?

Bílý dům oznámil, že se s Ruskem a Ukrajinou dohodl na příměří v Černém moři. Zatím sice není jasné, jak přesně by mělo fungovat, ani jestli se nakonec zrealizuje (podrobněji jsme to rozebrali zde), pokrok v jednání ale vyzývá k pozastavení se nad otázkou, jaké výhody či nevýhody by z klidu zbraní na moři obě strany mohly mít.

V minulosti Dmitrijev také nabídl blízkému poradci Trumpa Elonu Muskovi společné zázemí pro vesmírné expedice. Nastínil i podle něj hluboké možnosti ekonomické spolupráce v Arktidě i na Sibiři.

Jeho role se tak netýká urovnání míru, jakožto snah ukázat, že Rusko může být dobrým prostředkem k zisku. A jak se ukázalo i v Trumpově strategii v jednáních s Ukrajinou, kde tlačí dohodu o nerostném bohatství, takový přístup americkému prezidentovi sedí.

„Vidíme mnoho příležitostí pro spolupráci v investiční a hospodářské oblasti,“ řekl Dmitrijev novinářům na podnikatelském fóru v Moskvě minulý měsíc.

Mezi dalšími ruskými představiteli, kteří se účastnili předchozích jednání, Dmitrijev vyniká. Na rozdíl od nich totiž nemá zázemí v bezpečnostních službách, ale vystudoval prestižní americké univerzity a už desítky let uzavírá různé obchody napříč světem.

Jednou z jeho prvních prací v Rusku byla navíc práce v americko-ruském investičním fondu, který americká vláda pomohla založit s cílem otevřít Rusko zahraničnímu kapitálu.

Už během prvního Trumpova funkčního období pak stál u prvních kontaktů a stýkal se s lidmi, kteří jsou blízko americkému prezidentovi. Není tak ani zdaleka novou tváří. Roli hrál ovšem i v budování vztahů se Saúdskou Arábií, které vedly k dohodě o cenách ropy v rámci rozšířeného fóra producentů OPEC+.

Foto: Kremlin.ru

Kirill Dmitrijev a Vladimir Putin při jednání v Kremlu.

Insider v Kremlu

Kromě toho ale proplul i velmi vysoko mezi ruské elity. Jeho manželkou je Natalie Popovová, prominentní moderátorka státní televize a zejména přítelkyně Putinovy dcery. Investigativní web Insider popsal, že dveře do Kremlu mu měla otevřít právě tato osobní vazba.

I během koronavirové krize, kdy se ruský lídr stáhl do ústraní, k němu měl Dmitrijev přístup. Z velké části proto, že se podílel na propagaci a výrobě ruské vakcíny Sputnik, jejímž cílem bylo posílit globální postavení Ruska prodejem jeho vakcíny chudším zemím.

Že dokáže být platným vyjednavačem i u dalších potenciálně výhodných jednání pro Kreml, prokázal i v posledních týdnech. Když Rusko v polovině února propustilo vězněného amerického učitele Marca Fogela výměnou za kyberzločince Alexandra Vinnika, stál Dmitrijev v zákulisí.

Sám Witkoff pak chválil šéfa ruského investičního fondu jako důležitého partnera. „Je tu jeden pán z Ruska, jmenuje se Kirill a měl s tím hodně společného. Byl důležitý, byl důležitým partnerem propojujícím obě strany,“ prohlásil Trumpův zmocněnec po své cestě do Moskvy.

Doporučované