Článek
Aquapolis v Limoges, Océabul v Saint-Jean-de-Monts nebo stadion Némausa v Nîmes. Třicítka veřejných bazénů a plováren ve Francii v pondělí nečekaně zavřela, protože jejich provozovatel nemá prostředky na jejich vytápění. Bazény pro zhruba 80 francouzských obcí spravuje firma Vert Marine, která oznámila „dočasné“ uzavření zařízení a poslala domů i zaměstnance bazénů, informovala v úterý francouzská média.
Bazény, jež jsou často vytápěny plynem, jsou energeticky velmi náročná zařízení. Současná energetická krize zapříčinila prudký nárůst cen, v případě Vert Marine z 15 na 100 milionů eur (z 368 milionů na 2,4 miliardy korun), což je celoroční obrat firmy, uvedla společnost ve zprávě pro agenturu AFP.
„Energetická krize způsobila takový růst nákladů, který nám dnes již neumožňuje spravovat zařízení ekonomicky vyváženým a sociálně udržitelným způsobem,“ napsala společnost v tiskové zprávě.
Aby byl provoz bazénů udržitelný, musela by firma ztrojnásobit částku, kterou fakturuje obcím, což ale podle svých slov nechce. Firma a státní správa o navýšení ceny jednají od června, zatím ale nenašly shodu.
Podle deníku Le Figaro se starostové některých postižených obcí o uzavření bazénů dozvěděli s předstihem několika hodin, nanejvýš dní. Někteří zvažují i právní kroky.
Uzavření bazénů znemožnilo povinnou výuku plavání pro žáky základních škol.
Jak se šetří v Německu
Vnímavější návštěvníci německých měst si mohou od začátku září všimnout několika změn. Památky večer zůstanou bez osvětlení, v ulicích by neměly zářit neonové reklamy a v hotelu nebo pronajatém bytě nebude turistům během podzimních dnů zrovna horko.
Ve Francii existuje na 4 000 veřejných bazénů a koupališť, soukromé firmy spravují zhruba deset procent z nich. Firma Vert Marine se stará o chod 80 zařízení, uzavřela jich zhruba 30.
I další společnosti ovšem řeší, jak a zda vůbec udržet plovárny v chodu. Jak píše na svých stránkách deník 20 minutes, například v departementu Hérault se dohodli na tom, že tamní čtyři koupaliště budou na jeden den v týdnu zavřená. V Échirolles (departement Isère) od začátku července snížili teplotu vody. Venkovní bazén vyhřívali místo obvyklých 27 stupňů na 25 stupňů, vnitřní z 27,5 na 26 stupňů. Pouhý stupeň činí podle vedení města úsporu ve výši sedmi procent.
Asociace France urbaine, která sdružuje velká města, uvádí, že i tak zvažuje uzavření veřejných bazénů během letošní zimy zhruba deset procent jejích členů.
V Německu část obcí ohlásila, že v zimě sníží vytápění bazénů o jeden či dva stupně Celsia, v Berlíně od konce srpna stanovili maximální teplotu venkovních bazénů na 26 stupňů. Finsko se třemi miliony saun na 5,5 milionu obyvatel vyzvalo své obyvatele, aby zkrátili dobu strávenou v saunách i ve sprše, píše AFP.