Hlavní obsah

Putina pobavil falešný Scholz. Přiznal závislost na Rusku

Foto: twitter.com/OlafScholz

Německý kancléř Olaf Scholz na Ukrajině při návštěvě Irpině a Buči, 16. června 2022.

Ruského diktátora Vladimira Putina pobavilo tzv. deep fake video s německým kancléřem. Falešný Olaf Scholz tvrdí, že je Německo závislé na Rusku, a citoval populární výrok ruského expremiéra.

Článek

Rusko se na informační válku a její prostředky spoléhá již roky. Ruský prezident Vladimir Putin se teď stal svědkem dalšího prostředku, který se mu nabízí. Na technologické konferenci mu promítli video zkonstruované umělou inteligencí, tzv. deep fake video, na němž falešný německý kancléř Olaf Scholz přiznává závislost na Rusku.

Státní tisková agentura RIA Novosti ve čtvrtek zveřejnila krátké video, na kterém šéf Kremlu v Moskvě sleduje zinscenované vystoupení německého sociálnědemokratického politika.

Na videu však kancléř nedostál své přezdívce „Scholzomat“, kterou získal kvůli svému nezáživnému vyjadřování, poznamenává německý deník Die Welt.

Scholz na videu je nevídaně živý, programátoři totiž místo jeho slov použili ukázku z ruského akčního filmu Bratr 2. Z filmu pak vybrali několik protiamerických frází, které falešný kancléř řekl.

„Chtěli jsme se vzdát ruského plynu. Ale slovy ruského klasika: chtěli jsme to udělat co nejlépe, ale dopadlo to jako vždycky,“ použila náhražka německého kancléře slova bývalého ruského premiéra Viktora Černomyrdina, která nejen v Rusku zlidověla.

Ruský prezident byl s výsledkem spokojený. „Byl to sice podvrh, ale Scholz řekl správné věci – smysluplné a hluboké,“ komentoval falešné video Putin.

Bývalý britský premiér Boris Johnson tento týden v rozhovoru pro CNN obvinil Německo z toho, že si v počátcích ruské invaze přálo rychlou porážku Ukrajiny. Berlín měl svůj přístup obhajovat ekonomickými důvody.

Mluvčí německého kancléře ale jeho slova odmítl a obvinil Johnsona, že má „specifický vztah k pravdě“. Jeho výroky označil za naprostý nesmysl.

Deep Fake videa: prezident, komedie i porno

Videomontáž zvaná „deep fake“ využívá strojového učení. Odtud také pochází její název, slovo deep odkazuje na tzv. hluboké strojové učení využívající umělé neuronové sítě. Od běžných videomontáží se deep fake liší především svou dostupností a rychlostí.

Zatímco dříve by věrohodná montáž vyžadovala práci celého týmu schopných grafiků a odborníků na filmové efekty, dnes zvládne „přelepit jeden obličej druhým“ téměř kdokoli. Stačí k tomu zdrojové video a co nejvíce fotek cílového herce. Třeba v této ukázce z produkce HBO natočil herec Jan Vlasák zdrojové video, na které pak schopný grafik nalepil podobu prezidenta Miloše Zemana.

Deep Fake montáž Miloše Zemana pro reklamu na seriál Bez vědomí z produkce HBOVideo: video: HBO, sestřih: Pavel Kasík

Doporučované