Článek
Rusko na podzim na základě jím zosnovaných pseudoreferend prohlásilo za svou Luhanskou, Doněckou, Chersonskou i Záporožskou oblast. Čtyři ukrajinské regiony chce ruský prezident Vladimir Putin co nejdříve ekonomicky a právně napojit na Moskvu.
Uvedl to podle ruské státní agentury TASS ve středu během setkání kremelské bezpečnostní rady, jejímž hlavním tématem byly právě okupované oblasti.
V regionech Moskva obnovuje obytné domy, silnice, vzdělávací, kulturní a zdravotnická zařízení a zahajuje se činnost průmyslových a zemědělských podniků, poznamenal Putin.
Dodal, že dochází i k vytváření nových pracovních míst, vyplácení důchodů i sociálních dávek. V oblastech by podle něj mělo platit i ruské právo, na jehož dodržování by dohlížely nově vzniklé instituce. Ruské síly nicméně nedrží v žádné z těchto oblastí plnou kontrolu.
„Je vidět, že se Mariupol mění, ale je důležité, aby pozitivní vývoj probíhal ve všech městech a ve všech osadách ve všech čtyřech regionech,“ řekl Putin směrem k Ruskem dosazeným představitelům správy čtyř okupovaných oblastí.
Právě Mariupol, ukrajinské přístavní město zničené útokem ruských jednotek, měl ruský prezident navštívit v březnu. Kreml pak zveřejnil záběry, na kterých se Putin projíždí okolo nově postavených budov a baví se s lidmi. Existují nicméně spekulace, že jsou videa falešná (psali jsme zde).
Za důležitou oblast označil i bezpečnost v okupovaných oblastech. Tu podle něj narušuje Ukrajina s pomocí západních zpravodajských služeb, která zde podle Putina „páchá zločiny proti ruským správcům, bezpečnostním pracovníkům, novinářům či učitelům“.
Jak si Rusko získává přízeň v okupovaných oblastech?
Rusko masivně investuje do obnovy k nepoznání zničeného Mariupolu. Staví nové budovy, otevírá školy, obnovuje dodávky energií. Lidé z města, s nimiž mluvila BBC, připouští, že se tak Moskvě daří si místní naklonit.
„Máme všechny důvody domnívat se, že na těchto diverzních a teroristických útocích se podílí potenciál třetích zemí, západních zpravodajských služeb,“ uvedl Putin.
Krátce před setkáním kremelské bezpečnostní rady se Putin během ceremoniálu předávání pověřovacích listin 17 velvyslancům vymezil proti Spojeným státům.
Na adresu nové americké velvyslankyně Lynne Tracyové řekl, že USA v rámci své zahraniční politiky využívají nástroje jako „podporu barevných revolucí a podporu převratu v Kyjevě v roce 2014, které vyústily v současnou ukrajinskou krizi a negativně přispěly ke zhoršení rusko-amerických vztahů“.