Článek
Už v polovině června dostaly americké tajné služby zprávy o tom, že Jevgenij Prigožin, který je šéfem žoldnéřské Vagnerovy skupiny, připravuje ozbrojenou akci proti režimu ruského prezidenta Vladimira Putina.
Akorát nebylo přesně jasné, kdy k tomu dojde a co vše ke vzpouře využije. Američtí představitelé tak nebyli zaskočeni, když vagnerovci zveřejnili zprávy o tom, že se vydali k Moskvě. Detaily popisují přední americké noviny The Washington Post a The New York Times.
Tajné služby měly rovněž zprávy o tom, že o akci Prigožina předem věděl i Putin. Není ale jasné, proč nepodnikl žádné kroky k tomu, aby ji zmařil.
Hlavní motivací Prigožina pro ozbrojenou akci proti ruskému velení a ministerstvu byla podle amerických médií dlouhodobá antipatie, kterou chová k představitelům ruské armády.
Vše vyvrcholilo 10. června, kdy bylo dobyto ukrajinské město Bachmut. Tehdy ruské ministerstvo obrany vydalo nařízení, že všichni dobrovolní bojovníci musí podepsat smlouvu a podřídit se velení ruské armády.
Ačkoliv příkaz přímo nezmiňoval Vagnerovu skupinu, důsledek byl jasný. Mělo dojít k převzetí Prigožinovy armády žoldáků, která pomohla Rusku zajistit některá taktická vítězství během války na Ukrajině.
„Napětí mezi Vagnerovou skupinou a ruským ministerstvem obrany není žádným tajemstvím,“ řekl The Washington Post vysoký úředník americké administrativy. „Všichni jsme viděli, jak Prigožin při mnoha příležitostech veřejně kritizoval, varoval a dokonce vyhrožoval ruské armádě,“ doplnil.
On-line přenos ze sobotních událostí v Rusku
Situaci v Rusku, kdy Vagnerova skupina obsadila vojenská zařízení v Rostově na Donu a vyhrožuje, že potáhne na Moskvu, sledujeme v on-line přenosu.
Během bojů si Prigožin stěžoval, že mu ruské ministerstvo obrany nedává vybavení a zásoby, které potřeboval k boji. Vyhrožoval, že své síly úplně stáhne.
Uniklé dokumenty ukazují, že ruského vůdce jeho rétorické útoky znepokojovaly. Byly podle nich důvěryhodné a zároveň podkopávaly autoritu Rusů během války na Ukrajině.
Šéf Vagnerovy skupiny se dostal zhruba 200 kilometrů od Moskvy. Poté otočil, když se dohodl s běloruským diktátorem Alexandrem Lukašenkem. Součástí dohody je i to, že budou stažena všechna obvinění proti Prigožinovi. „To, že se ozbrojená skupina dostane 200 kilometrů od Moskvy, je vážné,“ popsal zmíněný americký představitel.
Američtí představitelé tvrdí - jak dále napsal Washington Post - že členové ruské elity budou zpochybňovat Putinovo vedení a budou se ptát, proč to nezastavil dříve. „Tohle pravděpodobně vyděsilo obyčejné Rusy,“ řekl dále zdroj Washington Post.
Všechny informace od tajných služeb se však držely podle zdrojů obou amerických médií v tajnosti, aby neměl Putin důvod svalit vinu za případný puč na Spojené státy.