Hlavní obsah

Putin navštívil severní Kavkaz, hovořil o obětech únosu teroristy

Foto: kremlin.ru

Vladimir Putin hovořil také se zástupkyněmi sdružení Matky Beslanu.

Ruský prezident přijel do Čečenska a do autonomních republik Kabardsko-balkarské a Severoosetské. Jedná se o jeho první návštěvu Čečenska od roku 2011, kdy byl Putin předsedou ruské vlády.

Článek

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý přiletěl do Čečenska, oznámil na sociální síti Telegram vůdce této autonomní republiky na severním Kavkaze Ramzan Kadyrov. Kreml následně zveřejnil video z Putinova příletu vrtulníkem a uvítání na letišti, odkud se prezidentova kolona vydala do regionální metropole Grozného. Je to první Putinova návštěva v Čečensku od 2011, kdy byl Putin předsedou ruské vlády, všiml si list Kommersant.

V severokavkazském regionu ruský prezident ještě před přesunem do Čečenska navštívil jiné dvě autonomní republiky, Kabardsko-balkarskou a Severoosetskou, kde s dvoutýdenním předstihem před výročím uctil památku obětí masakru ve škole v Beslanu. V září 2004 tam při pokusu o osvobození rukojmích, zajatých čečenskými teroristy, zahynulo 334 lidí, včetně 186 dětí. Samu školu navštívil Putin podle Kommersantu vůbec poprvé.

Putin se také setkal se zástupkyněmi sdružení Matky Beslanu, s nimiž se až dosud sešel pouze jedinkrát, a to v roce 2005 v Moskvě. Na záběrech, které zveřejnil Kreml, hovoří pouze Putin a také je vidět pouze Putin, který se ani jednou nepodíval přímo na přítomné ženy, napsal server Meduza. Dodal, že si Putin ve svém projevu popletl počet dětských obětí (hovořil o 136) a tvrdil, že teroristé měli podporu ze zahraničí.

Otázky žen Putinovi se na video nedostaly. Spolupředsedkyně spolku Aneta Gadijevová řekla novinářům, že ženy si stěžovaly na vyšetřování teroristického útoku, které dodnes nebylo uzavřeno a vedlo se jen formálně, a také Putinovi připomněly slib z roku 2005, že jim prozradí „celou pravdu“ o Beslanu. Prezident odpověděl, že nezná podrobnosti z vyšetřování, a poradil ženám, ať se obrátí na šéfa ruských vyšetřovatelů Alexandra Bystrykina.

Ženy podle Gadijevové řekly hlavě státu, že kdyby ve své době byla vyvozena odpovědnost vůči lidem, kteří měli na starosti bezpečnost, pak by patrně v současnosti bezpečnostní složky pracovaly mnohem efektivněji a teroristické útoky by se neopakovaly. Naléhaly také na přijetí zákona, který by zajistil pomoc obětem teroristických útoků, dodala Meduza.

Doporučované