Článek

V gruzínské metropoli Tbilisi se protestu zúčastnilo asi 200 lidí, jak píše ruský exilový server The Moscow Times. Byli mezi nimi převážně ruští emigranti, kteří se v zemi začali shromažďovat po ruské invazi na Ukrajinu. „Přišel jsem nejen za sebe, ale i za ty, kteří zůstávají v Rusku a nemůžou svobodně vyjádřit své názory,“ řekl novinářům Sergej Bartenev, který dorazil na shromáždění.

Celosvětové protesty s názvem Putin je zabiják svolal tým vězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného. Snímek z australského Sydney.

Demonstrace tým svolal symbolicky na neděli 20. srpna, tedy na den třetího výročí Navalného otravy, kterou politik připisuje Kremlu. Hlavním tématem ale byl odpor vůči ruské invazi na Ukrajinu. Snímek z jihokorejského Soulu.

Odpůrci ruského prezidenta se sešli i na pražském Václavském náměstí.

V Amsterdamu se sešla asi stovka lidí. „Uplynul rok a půl (od invaze na Ukrajinu) a všichni vědí, že Putin je zabiják. Ale pořád musíme lidem v Evropě připomínat, že není možné s ním vyjednávat a dělat ústupky,“ řekl pro The Moscow Times jeden z organizátorů tamního protestu Vladimir Nečajev.

V samotném Rusku za kritiku Putina a války na Ukrajině hrozí vězení, a tak byly veřejné protesty spíše ojedinělé. Anton Malychin (na snímku) se vydal s protiválečným transparentem k moskevskému pomníku generála Žukova. Policie ho krátce zadržela, jak informoval tým Alexeje Navalného na Telegramu.

Transparent s nápisem „Svobodu Navalnému“ se objevil i na Rudém náměstí.

Se stejným heslem se Sergej Rjabušev vydal do ulic Petrohradu. Policisté ho propustili, ale obvinili ho z porušení předpisů proti šíření covidu-19, informuje Navalného tým.

„Svoboda pro politické vězně. Ne válce,“ napsala si na plakát tato žena z ruské Samary.

V Kazani, metropoli Tatarstánu, se před pomníkem věnovaným obětem politických represí objevily modré trenky s nápisem: „Tři roky! Kdo je vinen?“ Neobvyklá forma protestu narážela na to, že útočníci se pokusili Navalného otrávit umístěním jedu na jeho spodní prádlo.

Snímek z protestu v irském Dublinu.

Protestovalo se i v Německu, například v Hamburku.

Nebo v Berlíně.

Svůj odpor vůči Putinovi přišli dát najevo i lidé v novozélandském Aucklandu.
O Navalném a jeho otravě
Přečtěte si profil Alexeje Navalného, který už léta kritizuje Putinův režim.