Článek
Propuštěný pětatřicetiletý rukojmí Yarden Bibas se v sobotu dostal po skoro 500 dnech z Pásma Gazy domů. Spolu s dalšími dvěma muži ho výměnou za 183 palestinských vězňů propustila teroristická organizace Hamás.
V zajetí přežíval Bibas v nejistotě. Ozbrojenci hnutí Hamás při teroristickém útoku ze 7. října 2023 unesli také jeho, tou dobou dvaatřicetiletou, manželku Širi, čtyřletého syna Ariela a ani ne ročního syna Kfira. Právě on je vůbec nejmladším rukojmím zajatým při útoku z předloňského října.
Manželka a synové se z Pásma Gazy zatím nevrátili. Hamás tvrdí, že zemřeli při izraelském útoku, což ale židovský stát nikdy nepotvrdil. Izrael však vyjádřil „vážné obavy“ o jejich osud a minulý týden údajně bezvýsledně požadoval, aby teroristická skupina informovala o jejich stavu, píše server Times of Israel.
Matka se syny byla jinde
Rodina se po únosu rozdělila a desetiměsíční Kfir s bratrem Arielem a matkou Širi se dostali do jiné části Pásma Gazy než otec Jarden. Potvrzovali to i rukojmí, kteří byli propuštěni při prvním příměří na konci roku 2023.
Kfir se stal jedním z největších symbolů celého konfliktu. Fotka rudovlasého chlapce svírajícího růžového slona je vylepená na sloupech veřejného osvětlení, ve výlohách obchodů a objevuje se na sociálních sítích a webech po celém Izraeli.
V zajetí byl tak Bibas kvůli nejasnému osudu rodiny terčem posměšků a psychického týrání ozbrojenců. Příkladem je incident, kdy mu věznitelé oznámili, že jeho manželka a synové zemřeli při úderu izraelské armády, a donutili ho natočit video, ve kterém obvinil premiéra Benjamina Netanjahua z toho, že jejich těla odmítá převézt do Izraele. Izraelské obranné síly (IDF) video označily za propagandu a izraelská média ho nezveřejnila.
Během 484 dní v zajetí v Chán Júnisu v jižní části Pásma Gazy se Bibas naučil arabsky. Místa pobytu často měnil, někdy ho věznitelé drželi v domech, jindy v tunelech.
Ozbrojenci rukojmí fyzicky trestali
První dny v zajetí byl Bibasovým společníkem čtyřiapadesátiletý Ofer Kalderon, další z trojice v sobotu propuštěných rukojmích. Oba dva čelili fyzickému i psychickému týrání. Ozbrojenci je bili a drželi v klecích. Někdy však mohli sledovat televizi, zprávy o protestech v Izraeli za propuštění rukojmích jim podle jejich slov dodávaly sílu a naději.
S Kalderonem, který má kromě izraelského občanství také francouzské, jednali únosci jako s vojákem v záloze izraelské armády. Během sobotního propuštění byl oblečený v podobné uniformě, které na sobě měly před více než týdnem propuštěné izraelské vojačky.
Více o propuštění izraelských vojaček:
Jídlo pouze výjimečně
V sobotu se z Pásma Gazy dostal také pětašedesátiletý Keith Siegel, držitel izraelského a amerického občanství. Oproti dvojici propuštěných mužů ho držel Hamás ve městě Gaza spolu s dalšími rukojmími. Ozbrojenci ho přemisťovali mezi domy a zamykali ho v místnosti, aby nad ním měli dohled. Někdy ho také drželi v tunelech.
Siegel strávil podobně jako Bibas také několik měsíců v nejistotě. Nevěděl, zda jeho syn Šaj přežil útok Hamásu na kibuc Kfar Aza. Jeho hlas však nakonec slyšel v rádiu.
V zajetí byl Siegel často o hladu. Věznitelé mu občas dávali maso, které jako vegetarián kvůli přežití jedl. Poslední jídlo dostal přibližně 24 hodin před propuštěním.
Kolik zbývá v Gaze rukojmích?
V Pásmu Gazy dle izraelských údajů zůstává 82 rukojmích. U 34 z nich se už před začátkem příměří v neděli 19. ledna 2025 předpokládalo, že jsou po smrti. Později Izrael informoval, že od Hamásu obdržel dokumenty, v nichž tvrdí, že osm z rukojmích, kteří měli být propuštěni během příměří, už zemřelo.
Teroristé z palestinského Hamásu a dalších hnutí 7. října 2023 a v dalších dnech dle izraelských údajů do Pásma Gazy unesli 251 lidí, Izraelců i cizinců (např. Thajců pracujících v izraelských továrnách), z toho 200 mužů a 51 žen.
Od únosu do letošního příměří se vrátilo do bezpečí 117 lidí, z toho 105 v rámci výměn mezi Hamásem a Izraelem, osm zachránila izraelská armáda a čtyři propustil Hamás jednostranně. Do Izraele bylo navráceno 40 těl unesených, z toho tři zemřeli v důsledku palby izraelských vojáků.
V první den letošního příměří Hamás propustil tři ženy, o týden později následovaly další čtyři ženy, pak další tři Izraelci a pět Thajců. Celkem se tedy za tu dobu dostalo do bezpečí 15 lidí.