Hlavní obsah

První stát USA zakázal vyvěšování vlajek hrdosti na školách a úřadech

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační obrázek.

Od května začne v Utahu platit zákaz vyvěšování vlajek hrdosti na školách a všech státních budovách. Utah je tak prvním americkým státem, který k takovému nařízení přistoupil. Za jeho porušení hrozí pokuta 500 dolarů.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Utah se stal prvním americkým státem, který zakázal vyvěšování vlajek hrdosti na školách a všech státních budovách. Návrh vstoupil v platnost poté, co republikánský guvernér Spencer Coxe návrh nepodepsal. Informovala o tom agentura AP.

Guvernér Utahu ve čtvrtek oznámil, že nesouhlasil s podobou zákona, ale rozhodl se jej nezamítnout. Jeho veto by podle něj pravděpodobně přehlasoval místní kongres a senát ovládaný republikánskou většinou.

Zákon začne platit 7. května. Pokud státní nebo místní vládní budovy vyvěsí jiné než vlajku USA, státní vlajku Utahu, vojenské vlajky nebo další z krátkého seznamu schválených vlajek, budou muset zaplatit pokutu 500 dolarů za každý den, co bude vlajka na budově viset.

Na krátkém seznamu povolených vlajek jsou například olympijské a paralympijské vlajky, oficiální vlajky vysokých škol či univerzit nebo historické verze vlajek, které mohou učitelé použít při výuce.

Naopak vlajky, které podporují určitého kandidáta nebo politickou stranu jako vlajky prezidenta Donalda Trumpa „Make America Great Again“, se na seznamu nenacházejí.

Návrh má zajistit školám politickou neutralitu

„Z daní občanů bychom neměli financovat subjekty, které prosazují politickou agendu,“ napsal v pátek na sociálních sítích republikán Trevor Lee, který daný návrh předložil. Dodal, že schválení zákona je pro Utah obrovským vítězstvím.

Lee společně se senátorem Dan McCayem argumentovali, že zákaz vyvěšování vlajek hrdosti má podpořit „politickou neutralitu“ učitelů a jiných státních zaměstnanců.

Organizace prosazující práva pro LGBTQ+ osoby The Utah Pride Center napsala na sociálních sítích, že jsou znepokojeni, že návrh prošel.

„Jsme si vědomi bolesti, frustrace a strachu, které v tento moment mnozí z naší komunity pociťují,“ uvedli na síti. Organizace zákon označila za záměrný pokus snížit viditelnost a zastoupení LGBTQ+ lidí z veřejného prostoru.

Ve čtvrtečním dopise adresovaném zákonodárcům Utahu guvernér Cox napsal, že souhlasí se „základním záměrem“ návrhu, jenž by měl zajistit politickou neutralitu škol.

Namítl ale, že republikánští politici zašli daleko, když určují pravidla pro místní samosprávy. Cox v dopise také poznamenal, že zákon se zaměřuje pouze na zákaz vyvěšování vlajek. Nebrání tak jiným politickým projevům jako jsou plakáty či osvětlení.

Právě osvětlováním vládní budovy v Salt Lake City protestují představitelé města proti republikánskému zákonu. Největší město v Utahu pravidelně v červnu pořádá tzv. měsíc hrdosti, kdy se ve městě vyvěsí vlajky hrdosti na oslavu LGBTQ+ obyvatel.

V minulém týdnu došlo ke schválení podobné legislativy ve státu Idaho, zákaz vyvěšování vlajek se týkal pouze škol. Tamní republikáni ale chtějí prosadit i omezení vyvěšování vybraných vlajek na vládních budovách. Zákon z Utahu je tak o něco striktnější.

Na Floridě se podobný návrh zákonodárcům nepodařil dvakrát prosadit na legislativních zasedáních. Jejich zákon by měl také omezovat vyvěšování vlajek hrdosti a jiných, které reprezentují politické názory na školách a dalších veřejných budovách.

Související témata:

Doporučované