Článek
Estonsko v úterý jako první pobaltský stát schválilo sňatky stejnopohlavních párů. Na twitteru to uvedla estonská premiérka Kaja Kallasová, podle které budou moci estonské stejnopohlavní páry díky „historickém rozhodnutí“ uzavírat manželství od roku 2024.
„Estonsko uzákonilo rovnost manželství. (…) Jsem na svou zemi pyšná. Budujeme společnost, kde jsou respektována práva všech a kde lidé mohou svobodně milovat,“ napsala po hlasování estonského parlamentu Kallasová, podle které se tím Estonsko zařadilo po bok „ostatních severských států“.
Estonsko je nejen první zemí umožňující manželství stejnopohlavních párů v Pobaltí, ale prvenství má i mezi státy východní a střední Evropy. Řada z nich včetně Slovenska, Maďarska, ale i Litvy a Lotyšska naopak přijala ústavní definici manželství jako svazku muže a ženy.
Manželský svazek lidí stejného pohlaví umožňují severské státy i země západní Evropy či Slovinsko, které se loni stalo první zemí v postkomunistické Evropě, jež sňatky legalizovala.
Celkově ve světě nyní sňatky stejnopohlavních párů umožňuje 34 zemí, uvádí organizace Human Rights Campaign. Vedle evropských států jde hlavně o země Latinské Ameriky.
V České republice mohou stejnopohlavní páry uzavírat registrované partnerství. Novelu, která manželství lidem stejného pohlaví umožní, začal Parlament projednávat v listopadu 2018, na konci dubna 2021 prošel návrh na uzákonění sňatků stejnopohlavních párů v prvním čtení Sněmovnou. Do konce volebního období se ale nestihl definitivně schválit, letos v červnu poslanci téma otevřeli znovu.