Hlavní obsah

„První krok k míru.“ Co přinesla mírová konference ve Švýcarsku

Záběry z globální mírové konference ve Švýcarsku. Video: EFE, AP

Prezident Volodymyr Zelenskyj vzkázal, že je připraven s Ruskem jednat třeba hned zítra, pokud stáhne své jednotky. Švýcarsko, které konferenci hostilo, bude o výsledcích jednání se zástupci Moskvy diskutovat.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Prezident Petr Pavel po návratu ze švýcarského Bürgenstocku řekl, že mírová konference splnila svůj účel - přinesla alespoň nějaký pokrok na cestě k míru na Ukrajině.

Podobně se vyjádřil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který konferenci, kde se na dosud nejvyšší úrovni jednalo o podpoře pro ukrajinský mírový plán, označil za „první krok k míru“.

Zásadnější průlom v mírových jednání ovšem nepřišel, s čímž ovšem dopředu mnozí účastníci summitu počítali, včetně náměstka ministra zahraničí Jana Mariana, který byl součástí české delegace.

Očekávání, že summit Ukrajinu výrazně posune na cestě k míru, od počátku tlumila neúčast Ruska a Číny.

Základní podmínka

Dvoudenní konferenci uzavřelo společné prohlášení, ve kterém se země a organizace shodly, že jakýkoliv mírový proces musí mít jednu základní podmínku: respekt k územní celistvosti Ukrajiny. Zapojit se do něj ale musí „všechny strany“ konfliktu.

Přestože už samotná shoda na společné deklaraci byla mnohými považována za úspěch, za jasnou výhru pro Kyjev se zřejmě označit nedá.

Ačkoliv prohlášení podpisem stvrdila drtivá většina zúčastněných - více než 80 zemí a organizací z celkových téměř sto delegací -, nepřipojilo se k ní hned několik klíčových globálních hráčů.

Mezi nimi Brazílie, Indie, Mexiko, Jihoafrická republika, Thajsko, Spojené arabské emiráty nebo Saúdská Arábie. Jak již bylo zmíněno, Čína na summit vůbec nepřijela. Peking dopředu vzkázal, že bez účasti Ruska nemají jednání smysl.

„Bohužel jsou tady lidé, kteří stále balancují,“ posteskl si na závěr Zelenskyj. Ocenil ale, že země, které se dosud diplomatických jednání neúčastnily, na summit vůbec dorazily.

Co zaznělo ve společném prohlášení:

  • Státníci ve společném prohlášení vyzvali mimo jiné k návratu dětí deportovaných Ruskem a výměně všech věznů. Vymezili se také proti zásahům do produkce potravin a apelovali na to, aby všechny jaderné elektrárny na Ukrajině „bezpečně a zajištěně“ provozovali Ukrajinci (psali jsme zde).
  • „Navzdory tomu, že někteří, co tady sedíme okolo stolu, máme různé názory na to, jak přesně dosáhnout míru na Ukrajině, nenechte se zmýlit... Jsme zcela jednotní ve společné vizi zásad, hodnot a slušnosti,“ vzkázal nizozemský premiér Mark Rutte. „Nevtrhnete do jiné země. Neunášíte děti. Nehrajete politiku se světovými zásobami potravin. A neohrožujete jadernou bezpečnost,“ dodal.

Mezi Západem a Východem

Vysoce postavený indický diplomat Pavan Kapoor na platformě X uvedl, že jeho země se k prohlášení nepřipojila, protože „pouze varianty přijatelné pro obě strany mohou vést k trvalému míru“. Jihoafrická republika pro změnu kritizovala, že byl na summit pozván i Izrael.

Podle zahraničních analytiků ale země k rozhodnutí vedlo převážně to, že si nechtějí znepřátelit Rusko, případně ohrozit svou výhodnou pozici na pomezí spolupráce s Ruskem, Čínou a západními mocnostmi, které stojí na straně Kyjeva.

„Někteří nepodepsali, i když jich bylo velmi málo, protože hrají hru ‚Pojďme mít mír na základě ústupků‘, a to obvykle znamená ústupky ze strany Ukrajiny a v podstatě vyhovění ruským požadavkům. Líbí se jim také tato pozice ‚neutrality‘,“ uvedl pro agenturu AP Volodymyr Dubovyk, vedoucí pracovník washingtonského think tanku Center for European Policy Analysis.

Konference nicméně Kyjevu přinesla i několik pozitivních překvapení. Společné prohlášení podepsalo například Turecko, které s Ruskem udržuje úzké obchodní vazby. Připojily se také Argentina, Irák, Katar nebo Rwanda.

Švýcarská prezidentka Viola Amherdová označila to, že závěrečný dokument podepsala „velká většina“ zúčastněných, za ukázku „čeho může diplomacie dosáhnout“.

Příště už s Ruskem?

Ukrajinský prezident Zelenskyj vzkázal, že cílem účastníků konference je zformulovat společný mírový plán, který bude v rámci druhého mírového summitu představen ruské straně. „A pak se ukáže, jestli jsou připraveni ukončit válku,“ prohlásil.

Prozradil, že v Bürgenstocku jednal s zeměmi, které se nabídly, že by mohly další konferenci o ukrajinském mírovém plánu zorganizovat. O které konkrétně se jedná, neupřesnil. Nevyjádřil se ani k termínu, kdy by k ní mohlo dojít.

Summit v otázkách a odpovědích

Kdo se na summitu objeví a kdo naopak zůstane doma? Co Ukrajina od akce očekává? A proč se Kyjevu nezamlouvá absence šéfa Bílého domu? Seznam Zprávy přinášejí odpovědi na hlavní otázky.

Právě vydláždění cesty pro budoucí mírová jednání s Ruskem bylo jedním z deklarovaných cílů víkendové konference. Ministr zahraničí Ignazio Cassis po jejím skončení vzkázal, že Švýcarsko se chystá o výsledcích diskutovat i se zeměmi, které nedorazily, včetně Ruska a Číny.

„V Moskvě máme fungující velvyslanectví a každé dva týdny komunikujeme s ruským ministrem zahraničních věcí, a máme také v úmyslu projednat výsledky této konference s Ruskem,“ nastínil na tiskové konferenci.

Zástupci Ruska pozvánku na summit nedostali, jelikož dopředu avizovali, že by stejně nedorazili. Cassis ovšem zdůraznil, že mírový proces bez Ruska není možný a je nutné, aby se do budoucna vyjednávání účastnilo.

Prezident Zelenskyj vzkázal, že Ukrajina je ochotná o míru s Ruskem jednat klidně zítra, pokud se stáhne z jejího území. Zdůraznil, že jakákoliv jednání, při nichž by se jeho země musela vzdát části svého území, nepřipadají v úvahu.

Rusko se k mírovému plánu, který Kyjev představil už v roce 2022, staví odmítavě a diktuje si svoje podmínky.

Všechny požadavky ruského diktátora Vladimira Putina k tomu, aby mohla začít jednání o příměří, se stáčejí zejména kolem udržení ukrajinských území, která nezákonně anektoval po začátku války. Jejich připojení k Rusku staví na výsledku někdejších pseudoreferend. Naposledy požadavky zopakoval v pátek.

Jak se k mírovým jednáním staví Rusko

Se začátkem mírové konference ve Švýcarsku zněla z Kremlu opakovaná prohlášení, že je Rusko připraveno jednat. Dává si ale podmínky, které se zdaleka neslučují s postojem Ukrajiny. Navíc své dohody v minulosti několikrát porušilo.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová reagovala, že Putin to s ukončením války nemyslí vážně.

„Trvá na kapitulaci. Trvá na odstoupení ukrajinského území - dokonce i území, které dnes není okupováno. Trvá na odzbrojení Ukrajiny, čímž ji činí zranitelnou vůči budoucí agresi. Žádná země by tyto nehorázné podmínky nikdy nepřijala,“ prohlásila.

Švýcarsko dříve připustilo, že je ochotné Putinovi kvůli dalšímu summitu povolit vstup do země navzdory zatykači, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud. Zda by bylo Rusko ochotné se budoucího summitu zúčastnit, zůstává v tuto chvíli nejasné.

Doporučované