Hlavní obsah

Proválečné síly se neštítí nejhoršího, kritizoval maďarský ministr Bidena

Foto: Alexandros Michailidis, Shutterstock.com

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó v Bruselu.

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó varoval před rozšířením války na Ukrajině do globálního měřítka. To končící šéf evropské diplomacie Josep Borrell v Bruselu vyzýval EU k jednotné podpoře Kyjeva.

Článek

/Od naší zvláštní zpravodajky v Bruselu/

Tak blízko maďarským hranicím se ruská válka na Ukrajině ještě nedostala. Moskva se při víkendovém masivním útoku cíleném na ukrajinskou energetickou infrastrukturu zaměřila i na Zakarpatskou oblast, hornatý nejzápadnější region napadené země.

Úlomky dronů dopadly do vesnice Pavšino na okraji Mukačeva, asi 20 kilometrů od maďarských hranic. Střely byly spatřeny i nad samotným Mukačevem a Užhorodem, cílem mohla být právě energetická zařízení, protože Zakarpatí je důležité pro napojení na soustavu v Evropské unii.

I maďarská média údery na region se silnou maďarskou menšinou označují za bezprecedentní, přestože při nich pravděpodobně nebyl nikdo zraněn. Až dosud Rusko na Zakarpatskou oblast zaútočilo jedině na jaře 2022, a to bylo dál od maďarských hranic.

Rychle dojednejte mír, volá Maďarsko

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó se v komentáři držel obvyklé maďarské formulace o nutnosti rychle dojednat mír. O ochotě Ruska zasednout k jednacímu stolu zůstávají přitom pochybnosti. Kreml například aktuálně odmítl návrh Turecka, který Rusku v lecčem ustupuje.

Zpráva o úderu v Zakarpatí se časově téměř kryla s informací, že Joe Biden povolil Ukrajině útočit americkými raketami dlouhého doletu hlouběji na ruském území. Rozhodnutí končícího šéfa Bílého domu se v Budapešti, která s Moskvou navzdory válce udržuje relativně vřelé vztahy, nesetkalo s pochopením.

„Zdá se, že ve svém posledním zoufalství se tyto proválečné síly neštítí ani toho nejhoršího: rozšíření války na Ukrajině do globálního měřítka,“ poznamenal Szijjártó cestou na pondělní zasedání ministrů zahraničí Evropské unie v Bruselu. O eskalaci v této souvislosti mluví Moskva, američtí představitelé naopak mluví o reakci na eskalaci, konkrétně o zatažení severokorejských vojáků do konfliktu.

Maďarsko teď sedmadvacítce předsedá. Přesto na jednání v Bruselu, kterého se na dálku zúčastnil i šéf ukrajinské diplomacie Andrij Sybiha, zůstalo ve své pozici relativně osamocené.

Na dálku ho podpořil slovenský premiér Robert Fico, který mluvil o „bezprecedentní eskalaci napětí ze strany USA“ a o „rozhodnutí, které maří naděje na zahájení jakýchkoliv mírových jednání a ukončení zabíjení Slovanů na Ukrajině“.

Některé evropské státy ale chtějí naopak americký příklad následovat.

Jsem rád, říká Lipavský

„Otevřeně jsme řekli, že je to možnost, kterou bychom zvážili, pokud by šlo o zasažení míst, z nichž Rusové v současnosti agresivně útočí na ukrajinské území,“ potvrdil francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot předchozí náznaky prezidenta Emmanuela Macrona.

„Rozhodnutí americké strany, a chtěla bych zdůraznit, že se nejedná o přehodnocení, ale o zintenzivnění toho, co již poskytli ostatní partneři, je v tuto chvíli velmi důležité,“ přidala se v Bruselu s chválou šéfka německé diplomacie Annalena Baerbocková.

Analýza

Rusko je v současnosti na ukrajinském bojišti nepochybně silnější stranou. Jeho jednotky intenzivně útočí i přes zjevně vysoké ztráty.

V posledních týdnech se mluví o tom, že by další kroky mohl přijmout i Berlín, přední dodavatel pomoci Kyjevu. Na vládní úrovni nicméně nepanuje shoda. Sociálnědemokratický kancléř Olaf Scholz dlouhodobě odmítá dodat Kyjevu střely Taurus s doletem až 500 kilometrů, což je více než britské či americké ATACMS, o které jde v Bidenově rozhodnutí.

Krok amerického prezidenta uvítalo i Česko. „Je to zpráva, která je příznivá, protože to pomůže Ukrajině se lépe bránit proti opakovaným útokům, které přicházejí z Ruské federace. Viděli jsme, že tento víkend proběhl jeden z nejmasovějších raketových doletů za poslední dobu. Takže tento krok je správný a jsem rád, že ho americká strana učinila,“ řekl český ministr zahraničí Jan Lipavský krátce před zasedáním unijních ministrů.

Podle ministerstva zahraničí jde o adekvátní reakci na ruské nasazení severokorejských vojáků na frontě.

Foto: Institute for the Study of War, Kyiv Independent, Seznam Zprávy

Možné cíle pro ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu na území Ruska.

Nejistota po Trumpově vítězství

S končící administrativou Joea Bidena se očekává, že Washington pošle pomoc Ukrajině, jak jen to bude možné. Budoucí prezident Donald Trump totiž v kampani předeslal, že má za cíl zastavit dodávky napadené zemi a ukončit konflikt co nejrychleji.

Právě zahraniční politika nového amerického prezidenta, který do funkce nastoupí v lednu, je také tématem bruselského zasedání. Omezení americké pomoci by totiž znamenalo větší tlak na evropské státy v investicích do pomoci.

„Nikdo přesně neví, co bude nová administrativa dělat,“ poznamenal šéf evropské diplomacie Josep Borrell a poukázal na to, že Biden má stále dva měsíce na to, aby mohl rozhodovat.

„Musíme dělat více a rychleji, více vojenské podpory, více výcvikových kapacit, více peněz, rychlejší dodávky a také povolení udeřit na vojenské cíle na ruském území,“ řekl Borrell, kterého ve funkci brzy nahradí estonská expremiérka Kaja Kallasová.

Jak zahýbe Trump válkou na Ukrajině?

Pro málokterou zemi na světě je výsledek amerických voleb tak důležitý jako pro Ukrajinu, která se už téměř tisíc dnů brání ruské agresi a je závislá na materiální pomoci Západu v čele se Spojenými státy. Z Kyjeva dlouhodobě zaznívaly obavy, že by nástup Donalda Trumpa mohl ohrozit podporu ze strany Washingtonu. I proto prý Ukrajinci usilovali o to získat souhlas Bílého domu se svým „vítězným plánem“ ještě předtím, než se odehrají americké prezidentské volby.

Během pondělní rady, která je po pěti letech poslední v jeho gesci, vzkázal bloku, že se musí sjednotit a začít rychleji přijímat rozhodnutí, jinak jej jako geopolitického hráče nebude nikdo brát vážně.

Takové riziko hrozí i ze strany Trumpa, který se vůči evropským zemím opakovaně vymezil kvůli nedostatečným výdajům na obranu. Na základě toho v minulosti zpochybnil i základní princip Severoatlantické aliance s tím, že Rusko si se zeměmi, které nedávají povinný příspěvek, „může dělat, co bude chtít“.

Evropská rada také v rámci apelu přes třetí strany schválila v pondělí balíček sankcí vůči Íránu, protože Rusku dodává balistické střely využívané ve válce na Ukrajině. Kritický postoj plánuje česká diplomacie zaujmout i vůči Číně, která se také podílí na výrobě ruských zbraní.

Komunikace s Putinem?

Další vrstva unijního přístupu se točí kolem toho, do jaké míry má být otevřená a koordinovaná komunikace s Moskvou. Německý kancléř se v pátek spojil s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, čímž si vysloužil kritiku z Kyjeva i od některých spojenců.

Také šéf české diplomacie se vůči telefonátu vymezil. „Myslím, že by bylo asi lepší, kdyby se západní státníci, pokud jde o podobné kroky, více koordinovali a drželi pospolu. Je to určitý symbolický krok, nic to nepřineslo, naopak přišel o víkendu drtivý raketový útok, takže si kladu otázku, čeho bylo telefonátem dosaženo? Víme, že ničeho,“ řekl Lipavský.

Scholz odmítl kritiku s tím, že Ukrajina se může spolehnout na své západní spojence a že žádné rozhodnutí nebude učiněno bez Kyjeva.

Posteskl si také nad tím, že žádný evropský lídr není v pravidelném kontaktu s Putinem, zatímco Spojené státy by nyní v čele s Trumpem toto spojení měly.

Doporučované