Hlavní obsah

AfD si zvolila kandidátku na kancléřku. Proti sjezdu demonstrují tisíce lidí

Foto: Profimedia.cz

Demonstranti protestují proti sjezdu AfD

aktualizováno •

Alternativa pro Německo (AfD) svolala svůj předvolební sjezd do města Riesa, odpůrci strany zablokovali příjezdové cesty k místu konání a zdrželi začátek o dvě hodiny. Připravena jsou vodní děla, nad městem létá vrtulník.

Článek

Několik tisíc demonstrantů se v sobotu sjelo do saského města Riesa, do kterého Alternativa pro Německo (AfD) svolala svůj předvolební sjezd. Odpůrci strany označované za pravicově populistickou až krajně pravicovou zablokovali příjezdové cesty k místu konání, policie proti nim použila i slzný plyn. Sjezd kvůli tomu začal s dvouhodinovým zpožděním.

Alternativa pro Německo chce v sobotu na sjezdu zvolila svou kandidátkou na kancléřku do nadcházejících předčasných parlamentních voleb spolupředsedkyni strany Alice Weidelovou. Debatovat by měli delegáti také o programu, spornými body jsou mimo jiné vztah k Rusku, Evropské unii či některé otázky v rodinné a migrační politice.

Kvůli blokádě protestujících začal sjezd oproti plánu o dvě hodiny později. Saská policie už dříve uvedla, že počítá s příjezdem 10 000 odpůrců AfD do třicetitisícové Riesy. Připravena jsou vodní děla, nad městem létá vrtulník. Prozatím utrpělo při střetech s demonstranty lehká zranění šest policistů.

AfD je označovaná za pravicově populistickou až krajně pravicovou stranu. Kvůli podezření z pravicově extremistických aktivit je také v hledáčku spolkové civilní kontrarozvědky. Ve třech spolkových zemích – Sasku, Durynsku a Sasku-Anhaltsku – ji místní tajné služby vedou jako prokazatelně krajně pravicovou. V dalších šesti zemích je z krajně pravicových aktivit podezřelá.

Podle v sobotu zveřejněného průzkumu veřejného mínění agentury INSA by mohla AfD v nadcházejících volbách získat 22 procent hlasů a stát se druhou nejsilnější stranou v německém Spolkovém sněmu. Strana si tak v posledních dnech polepšila, v uplynulých týdnech se stabilně pohybovala kolem 19 procent.

Předvolební sjezd AfD se koná téměř přesně na den od loňského zveřejnění článku investigativní skupiny Correctiv, která informovala o tajném setkání krajně pravicových skupin v Postupimi. Zúčastnili se ho i politici AfD, ale i členové Křesťanskodemokratické unie (CDU).

Účastníci schůzky předloni v listopadu podle Correctivu tajně jednali mimo jiné o takzvané remigraci, tedy o tom, jak z Německa deportovat miliony lidí přistěhovaleckého původu. Po zveřejnění informací o schůzce se v Německu konalo mnoho velkých demonstrací proti krajní pravici. Na preferencích AfD se to ale podepsalo jen krátkodobě.

Doporučované