Článek
Bangladéš oznámil, že od středy na dobu neurčitou uzavře všechny veřejné i soukromé vysoké školy poté, co si protesty studentů vyžádaly nejméně šest mrtvých a desítky zraněných. Informovala o tom agentura Reuters.
Jihoasijskou zemí již několik týdnů otřásají protesty proti kvótám na pracovní místa ve veřejném sektoru. Ty zahrnují například třicetiprocentní rezervaci pro rodinné příslušníky lidí, kteří v roce 1971 bojovali v indicko-pákistánské válce, která vedla ke vzniku nezávislého Bangladéše. Situace vyvolala nepokoje mezi studenty, kteří se potýkají s vysokou mírou nezaměstnanosti. Z celkového počtu 170 milionů obyvatel země téměř 32 milionů mladých nepracuje nebo nestuduje.
Demonstrace zesílily poté, co premiérka Šajch Hasína Vadžídová odmítla splnit požadavky protestujících s odvoláním na probíhající soudní řízení. Odpůrce kvót navíc označila za „razakary“, což je termín používaný pro ty, kteří údajně spolupracovali s pákistánskou armádou během války v roce 1971. Protesty se po celé zemi změnily v násilné, když se tisíce protestujících střetly se členy studentského křídla vládnoucí strany Liga Awami. Policie použila k rozehnání demonstrantů gumové projektily a slzný plyn.
Podle bangladéšské policie bylo v úterý při střetech zabito šest lidí, včetně nejméně tří studentů. „Naléhavě vyzýváme bangladéšskou vládu, aby okamžitě zajistila bezpečnost všech pokojných demonstrantů a řádné ošetření všech zraněných,“ uvedla Amnesty International ve svém příspěvku na síti X.
BANGLADESH 🇧🇩: Amnesty International strongly condemns the attacks against quota reform protestors in Dhaka Univeristy and other campuses across the country, which has reportedly injured hundreds of students.
— Amnesty International South Asia, Regional Office (@amnestysasia) July 15, 2024
We urgently call on the Government of Bangladesh to immediately…
Úřady v reakci na protesty rozmístily pořádkovou policii spolu s polovojenskými jednotkami bangladéšské pohraniční stráže po univerzitních kampusech v celé zemi. V úterý pozdě večer navíc nařídila Komise pro udělování univerzitních grantů uzavření všech univerzit a studentům nakázala, aby z bezpečnostních důvodů okamžitě opustili univerzitní prostory. Uzavřeny byly také střední školy a další vzdělávací instituce.
Nahid Islam, koordinátor protestů proti kvótám, uvedl, že studenti ve středu uspořádají průvody s rakvemi na znamení solidarity s těmi, kteří přišli o život. Jedna ze studentek univerzity v Dháce, která si nepřála být jmenována z obavy před odvetou, sdělila, že spousta studentů v kampusech stále zůstává. „Ti z nás, kteří v současné době na kolejích zůstávají, je jen tak neopustí.“
Policie v úterý kolem půlnoci provedla razii v sídle opoziční Bangladéšské nacionalistické strany (BNP) v Dháce a zatkla sedm aktivistů včetně bývalého vůdce jejího studentského křídla.
Odborníci připisují nepokoje stagnujícímu růstu pracovních míst v soukromém sektoru, kvůli čemuž se státní zaměstnání, které nabízí pravidelné zvyšování mezd a další výhody, stává stále žádanějším. V současné době je v Bangladéši 56 procent pracovních míst ve státní správě vyhrazeno na základě různých kvót, včetně deseti procent pro ženy, deseti procent pro osoby ze zaostalých okresů, pěti procent pro domorodé komunity a jednoho procenta pro osoby se zdravotním postižením.