Článek
Proces s Navalným se odehrává ve věznici, kde si opoziční politik odpykává předchozí trest. Jeho stoupenci jsou přesvědčeni, že se tak děje proto, aby soud co nejvíce unikal pozornosti veřejnosti, kterou Navalnyj i z vězení burcuje k protestům proti ruskému vpádu na Ukrajinu.
Po vystoupení prokurátorky jako zástupkyně obžaloby má Navalnyj dostat „poslední slovo“ před soudem, který se pak odebere k poradě, aby rozhodl o verdiktu, napsala agentura Interfax.
„Žádám, aby soud uznal Navalného vinným a vynesl trest v podobě 13 let odnětí svobody s (následným) omezením svobody na dva roky,“ citovala agentura TASS prokurátorku Nadeždu Tichonovovou, která také soud požádala, aby obžalovanému uložil pokutu ve výši 1,2 milionu rublů (asi 224 tisíc korun).
Žalobkyně upozornila, že v předchozím procesu se odsouzený dopustil urážlivých výroků, jež se dostaly do médií a následně způsobily „neodůvodněný pokles autority soudního systému“ v Rusku. Navalnyj podle ní nebojoval proti korupci, ale „jen diskreditoval režim“. Na dráhu páchání trestných činů jej přivedl pocit „vlastní výjimečnosti“, prohlásila prokurátorka.
Proces s Navalným začal minulý měsíc přímo ve věznici v Pokrovu asi 100 kilometrů východně od Moskvy, kde si opozičník odpykává předchozí trest 2,5 roku vězení. Prokurátorka ho obvinila ze spiknutí, jehož cílem byla nezákonná změna režimu, uvedl zpravodaj agentury TASS, který se jednání ve věznici účastní. „Navalnyj a další lidé konali se zištným a extremistickým úmyslem,“ prohlásila žalobkyně.
Podle prokuratury použil Navalnyj pro osobní účely stovky milionů rublů převedených do různých fondů včetně Navalného Fondu boje s korupcí, který úřady mezitím zakázaly jako extremistickou organizaci. Šlo o peníze na Navalného prezidentskou kampaň v roce 2018, ale úřady opozičníka k volbám nepustily kvůli předchozímu odsouzení. Podle obžaloby Navalnyj věděl, že se voleb nebude moci zúčastnit, ale přesto shromažďoval peníze, přičemž pro sebe utratil 356 milionů z více než 588 milionů rublů (asi 101 milionů ze zhruba 167 milionů Kč).
Obžaloba rovněž tvrdí, že v jiném procesu, v němž byl loni v únoru za pomluvu válečného veterána odsouzen k pokutě, Navalnyj urazil prokurátorku a svědka, a dopustil se tak pohrdání soudem.
Pomluva válečného veterána je v Rusku trestným činem a opozičník jej podle soudu spáchal svými kritickými výroky o lidech účinkujících v propagačním videu na podporu změn ústavy před celostátním referendem. Označil je za zrádce a zkorumpované lokaje režimu. Jedním z dotyčných byl i 94letý válečný veterán, který později u soudu vystupoval jako svědek.
Nálepka teroristy
Veškerá obvinění, za něž Navalnému hrozí dlouhý žalář, označila už dříve lidskoprávní organizace Amnesty International za „vyfabulovaná“ a vyzvala k mezinárodní kampani za Navalného propuštění.
Za tu dobu se změnilo jen to, že Kreml prostřednictvím svého úřadu Rosfinmonitoring, který má na starosti boj proti praní špinavých peněz a proti financování terorismu, zařadil v lednu Navalného a několik jeho spolupracovníků na seznam „teroristů a extremistů“.
Znamenalo to například, že banky Navalnému a jeho lidem zmrazily veškeré finanční prostředky. Fakticky byl vyloučen z ruského bankovního systému, protože finanční instituce v zemi mají zakázáno poskytovat služby osobám a organizacím uvedeným na seznamu „teroristů“.
Na černé listině se ocitla mimo jiné také právnička Ljubov Sobolová. Už dříve se na tomtéž seznamu objevili dva blízcí spolupracovníci opozičníka Leonid Volkov a Ivan Ždanov. Jak jsme popsali v přiložené zprávě, kromě Navalného jsou všichni v zahraničí.
Pětačtyřicetiletý opoziční předák Navalnyj označil své věznění za politicky motivované.
Zatčen byl 17. ledna 2021 ihned po svém návratu do vlasti z Německa, kde se léčil z otravy nervově paralytickou látkou Novičok. Opozičník útok na svou osobu připisuje Putinovi a ruské tajné službě FSB, Kreml všechna obvinění odmítá.
V zemi loni vypukly kvůli jeho věznění rozsáhlé protesty, proti nimž úřady tvrdě zasáhly.