Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Během zářijové prezidentské debaty vyvolal Donald Trump pohoršení, zlobu a řadu sarkastických poznámek ohledně jeho prohlášení, že Haiťané z městečka Springfield v Ohiu lidem pojídají psy a kočky. Jeho věta se stala součástí řady ironických písní, které začaly hojně kolovat na internetu.
Legrace stranou. Trump teď tuto komunitu může napadnout i daleko závažnějším způsobem.
Právě v 60tisícovém městě by mohl spustit svůj plán masové deportace nelegálních přistěhovalců včetně těch, kteří jsou držiteli statusu dočasné ochrany (TPS), vládního programu vytvořeného už v roce 1990 pro lidi pocházející z nebezpečných zemí. V USA tak žijí a pracují legálně.
„Trump může s deportacemi začít ve Springfieldu, kde to pro něj bude daleko snadnější než třeba v New Yorku nebo San Franciscu. Na tato města se ale bude snažit cílit,“ říká v rozhovoru pro Seznam Zprávy profesor haitského původu Robert Fatton, který přednáší na katedře politologie Virginské univerzity.
Jak se cítí americká komunita Haiťanů, jejíž jste samozřejmě součástí? Co se v ní teď děje?
Jsou vystrašení, protože tuší, že by mohli být opravdu deportovaní. A pokud nemají příslušné doklady, jsou určitě v ohrožení, stejně jako držitelé TPS. Na druhé straně se ale prezident Biden, alespoň podle mých informací, sám chystal program TPS ukončit, takže v tomto ohledu bych neviděl příliš velký rozdíl.
A ještě bych chtěl dodat, že lidé mají o Bidenovi v této souvislosti mylné představy. Vždyť za dobu svého prezidentství deportoval na čtyři miliony lidí, což je větší počet, než kolik kdy vyhostil Donald Trump. Ten nemá žádný filtr a hodně o deportacích mluví, zatímco Biden je prováděl tichým způsobem.
Obavy z plánů zvoleného prezidenta
Týkaly se zřejmě i Haiťanů. Zdá se, že Trump právě na ně má takříkajíc spadeno. Stačí připomenout jeho hlášku během zářijové prezidentské debaty, kdy o Haiťanech žijících ve Springfieldu v Ohiu řekl, že lidem pojídají jejich domácí mazlíčky. Jak jste tuto urážku vnímal vy sám jako Haiťan?
Já se tomu popravdě smál. Trump o nás Haiťanech už předtím řekl spoustu daleko horších věcí. Jen připomenu, že o Haiti stejně jako o Nigérii, Ghaně a dalších afrických zemích například řekl, že to jsou zadnice světa. Z nějakého důvodu Trump rád uráží kdekoho. Takhle on prostě funguje.
Jistě nemusím připomínat moment, kdy v roce 2015 oznámil kandidaturu na prezidenta a hned v prvním projevu označil Mexičany za sexuální násilníky a překupníky s drogami. Trump je prostě zvláštní fenomén a nikdy nevíte, jestli to, co říká, je míněno vážně, nebo je to jen politická hra. Doufám, že je to jen politická hra, jinak nás čeká velký průšvih.
Spojené státy jsou už beztak ve velkých trablech. Vlastně ani nevím, kdo tuto zemi teď řídí, což je děsivé. Jen se podívejte na záběry z Brazílie, kterou Biden právě navštívil. Bylo mu tam špatně rozumět, ztratil se tam a Bílý dům měl některé jeho výstupy upravovat.
Řekli nám, že nemá na to, aby znovu kandidoval na prezidenta, ale je na tom tak dobře, že může být prezident? No, a teď přijde Trump. On je především podnikatel, který rád uzavírá výhodné smlouvy, tak se mu třeba něco podaří. Zatím se ale obklopuje šílenci.
Vraťme se k tématu deportací. Vypadá to na úplně první věc, kterou Trump coby staronový prezident udělá. Myslíte, že by s násilným odsunem začal právě ve Springfieldu s ohledem na to, jak o tomto městečku mluví na veřejnosti?
Určitě by mohl začít právě tam. Domnívám se ale, že bude chtít cílit na demokratické bašty, jakými jsou New York a San Francisco. To s největší pravděpodobností vyvolá velmi silný odpor a do věci se vloží právní systém.
Myslím si tudíž, že Trump může deportace zahájit v bombastickém stylu, ale právní systém se mu do toho vloží a všechno pozastaví. Trump tak bude moci následně tvrdit, že mu do cesty kladou překážky, a on tak s deportacemi nemůže nic dělat. Navíc - může prezident skutečně ze země dostat 12, 15 milionů lidí? Taková operace by mimo jiné stála miliardy dolarů.
Trump jistě mnohé lidi z USA vyhostí, mám ale za to, že to bude podobným způsobem, jakým to dělal Biden. Jen tedy s tím rozdílem, že Trump o tom bude neustále a hodně mluvit, aby uspokojil svou voličskou základnu. I proto si myslím, že nejprve půjde do Springfieldu, kde to bude mít snadnější a kde už se někteří Haiťané raději připravují na odchod.
Kdo je to Robert Fatton
- Pochází z haitského Port-Au-Prince, vyučuje na katedře politologie Virginské univerzity. Jeho oborem jsou především historie a mezinárodní vztahy.
- Je autorem hned několika faktografických knih o Haiti, ale také o občanské společnosti v Africe a ve Spojených státech.
- Jeho poslední kniha nese název „Haiti: V pasti vnější periferie“, tou zřejmě nejznámější je „Pod rouškou výjimečnosti: Odhalení národních příběhů Haiti a Spojených států“.
- V roce 2011 obdržel cenu za vynikající výsledky udělovanou Asociací haitských studií za „angažovanost a přínos k rozvíjejícímu se oboru haitských studií po téměř čtvrt století“.
Na druhou stranu se už dlouho mluví o tom, že díky imigrantům řada menších měst v USA nezanikla právě proto, že sem přišli lidé zvenku. Může tohle hrát nějakou roli v debatě o imigrantech a jejich deportacích?
Je pravda, že imigranti dlouhou dobu plnili a stále plní roli levné pracovní síly a řada drobných podnikatelů, kteří podporují Trumpa, se jich jistě nebude chtít vzdát. Zemědělský sektor v Texasu, Kalifornii či na Floridě na těchto pracantech závisí. Tipl bych si, že nakonec v mnoha případech dojde na kompromis. Už to ostatně naznačuje i republikánský šéf Kongresu Mike Johnson, který chce vytvořit systém krátkodobých víz, kdy imigranti přijdou, odpracují si tady nějakou dobu a zase se vrátí do svých domovských zemí. Něco takového mi přijde daleko realističtější než plán na odsud desítek milionů lidí.
Mohu se ale samozřejmě mýlit. V ústavě existuje taková zvláštní klauzule, která mluví o použití armády k odstranění nelegálních přistěhovalců. Jak už jsem však řekl na začátku, řada organizací na obranu lidských práv a práv imigrantů takové rozhodnutí napadne a může dojít na zdlouhavé soudní tahanice.
Trump sice říká, že řadu věcí vyřeší hned, třeba i za jediný den, v tom mu ale nelze věřit. To patří do rétoriky politické kampaně.
Kam Trump tedy Haiťany z USA bude vlastně vracet? V jakém stavu se teď vaše rodné Haiti nachází? Jaké poslední, aktuální zprávy odtamtud máte?
I kdybyste chtěli, tak v současnosti nemůžete lidi na Haiti deportovat, a to z prostého důvodu - nelétají tam teď žádná letadla. Letiště kontrolují kriminální gangy a pro piloty je nebezpečné tam přistávat. Žádné stroje tam tak nedosedají. Situace se přitom jen a jen zhoršuje. Gangy už teď ohrožují i bohatší části Port-au-Prince, jako například výše položenou oblast Petion Ville, jejíž obyvatelé zatím byli násilí a chaosu více méně ušetřeni.
Jen před pár dny došlo v Petion Ville k přestřelce mezi gangy a policií. Na kriminální bandy zaútočili i obyčejní lidé a řadu členů gangů pozabíjeli a upálili zaživa. Už jsem za svůj život viděl na Haiti hodně zlého, ale situace tam nikdy nebyla horší než teď.
Jen za uplynulý měsíc přišlo o střechu nad hlavou 20 tisíc lidí. Buď je vyhnalo násilí, přímé útoky, nebo jejich dům shořel. Polovina země je přitom na hranici hladomoru, tedy nějakých šest milionů lidí. A pokud se nějaké jídlo a základní potřeby do země dostanou, rozeberou si to gangy, nebo takové artikly končí na černém trhu a prodávají se za astronomickou cenu. Daří se tak jen gangům, které kšeftují s drogami, střelnými zbraněmi a nakonec i s jídlem a pitnou vodou.
Nepomohla ani mise OSN, která do země letos v červnu vyslala kontingent vojáků z Keni právě za účelem nastolit na Haiti klid a pořádek?
Situace se od jejich příjezdu spíše jen zhoršila. Keňských vojáků přijelo jen 400, a i proto nejsou nijak efektivní. Nemluví místním jazykem, město příliš dobře neznají a zatím nijak gangy nekonfrontovali. Keňané jen vycházejí na krátké pochůzky s haitskou policií, a to jen na periferii města. Je všeobecně známo, že policie v Haiti také není nijak početná a je navíc velmi špatně vyzbrojená. Nemá například k dispozici ani vrtulníky.
Haiťané se tak oprávněně ptají, co tato mise OSN vlastně dělá. Mně osobně se to jeví jako velké plýtvání penězi. Nemyslím si, že by tento kontingent dokázal gangy zpacifikovat, nebo alespoň zabránit v jejich postupu do oblastí, které ještě nekontrolují.
Mluví se přitom o tom, že haitská vláda chce najmout americké žoldáky nebo někdejší členy amerických tajných služeb, kteří nyní pracují pro soukromé bezpečnostní firmy, zatím se ale tyto zprávy nepotvrdily.
Mám neodbytný pocit, že se všechno tak trochu rozpadá. A to jak na Haiti, tak ve Spojených státech. Nejraději bych žil někde ve Španělsku nebo v Portugalsku.