Článek
Zemětřesení v Maroku si podle dosud posledních potvrzených zpráv vyžádalo na 2800 obětí, poslední data hovoří o 2862 lidských životech. V Marrákéši zničilo řadu významných historických budov, v horských oblastech srovnalo se zemí celé vesnice. Rozsah zkázy ovlivnila i nepřipravenost v regionu, který na silná zemětřesení není zvyklý.
Horskou oblast vzdálenou asi 70 kilometrů jihozápadně od Marrákeše zasáhly otřesy v pátek pozdě večer, zemětřesení mělo sílu 6,8 magnituda. Už teď je jasné, že jde o nejhorší podobnou událost v zemi od roku 1960, kdy poblíž města Agádír zahynulo více než 12 tisíc lidí.
Od roku 1900 region zasáhlo celkem devět zemětřesení o síle 5 a více magnituda. Ani jedno z nich ovšem nepřesáhlo hranici 6 magnituda.
Podle americké vládní agentury US Geological Survey jsou takto silná zemětřesení v této oblasti neobvyklá, avšak ne nikoliv zcela nečekaná.
„Jde o oblast, která je zemětřeseními postihována poměrně vzácně, protože je uvnitř africké litosférické desky a je 500 kilometrů vzdálená od aktivního okraje,“ vysvětlil v rozhovoru pro Seznam Zprávy Jan Zedník, vedoucí seismické služby Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR. „Uvnitř desek se napětí hromadí daleko pomaleji, a proto k zemětřesením dochází zřídka. Za posledních 100 let tam žádné podobně silné zemětřesení nebylo,“ dodal.
Maroko se nachází v místě, kde dochází k pomalému tektonickému střetu mezi africkou a euroasijskou deskou. Tyto pohyby v průběhu milionů let zvrásnily krajinu, zvedly pohoří Vysoký Atlas, které zasáhlo zemětřesení, a v regionu vytvořily složitou síť zlomů.
Síla střetu v okolí Maroka je poměrně nízká, desky se zde srážejí rychlostí pouhých 4 až 6 milimetrů za rok. Díky tomu v této oblasti nedochází k častým zemětřesením, píše deník The New York Times.
V průběhu mnoha let však může pomalý pohyb vytvořit dostatečné napětí, které vyústí v silné zemětřesení, jako právě v pátek 8. září 2023.
Podle Judith Hubbardové, geoložky z Cornell University, je však tektonická situace v oblasti komplikovaná a máme o ní pouze málo informací.
Jak upozorňuje stanice BBC, Maroko není na podobně silná zemětřesení zvyklé a obyvatelstvo na ně proto není příliš připravené.
„Jde o to, že lidé tam na to nejsou připravení. Maroko navíc není zrovna bohatá země a nestaví se tam žádné speciální odolné konstrukce budov,“ podotýká Jan Zedník z Akademie věd.
Podle dosavadních informací marockého ministerstva vnitra je na místě 2497 mrtvých a více než 2476 zraněných. Nejméně 1400 z nich je v kritickém stavu. Záchranáři předpokládají, že počet obětí ještě poroste.
Nejvíce obětí pochází z chudých vesnic v pohoří Vysoký Atlas. Zemětřesení zde srovnalo se zemí celé obce, pro které jsou typické domy z hliněných cihel.
Záchranáři mají problém dostat techniku do odlehlých oblastí, aby mohli vyprostit těla ze sutin. Místní proto pátrají po přeživších sami holýma rukama či pomocí lopat.
Reportér Seznam Zpráv v Maroku
Exkluzivně: Reportér Jan Novák mapuje v Marrákeši a na dalších místech Maroka následky nejhoršího zemětřesení v oblasti za poslední století.
- Exkluzivní reportáž z noci: Mrtvých jsou tisíce. „Tady bylo nákupní centrum, už není“
- Fotografie z Marrákeše: Na ulicích spaly celé rodiny
- Reportáž z cesty do zdecimovaných obcí v pohoří Vysoký Atlas: Není vesnice, kde by nesčítali mrtvé
- Fotky z Vysokého Atlasu: Zkáza po deseti vteřinách zemětřesení
- Reportáž z městečka Talat N’Yaaqoub: Údolím se nese zápach smrti. Ti, co přežili, hledají holýma rukama své milované
- Rozhovor s Janem Novákem v podcastu 5:59: Proč se lidem v Maroku nedostává po zemětřesení potřebné pomoci