Článek
Král Karel, královna choť Camilla, princezna Anna. Vedle ní viceadmirál Sir Timothy Laurence, princ Andrew a hrabě s hraběnkou z Wessexu. Přes uličku pak sedící princ William s manželkou a dětmi, Peter Phillips a Zara a Mike Tindallovi. Takto vypadala podle britského serveru WalesOnline první řada smutečních hostů na pohřbu královny Alžběty II.
„Zasedací pořádek nikdy není náhodný. Diplomacie je mimo jiné řečí symbolů a gest. Britové a Američani znají své pappenheimské,“ uvedl bývalý velvyslanec v USA a Rusku Petr Kolář.
V případě královnina pohřbu šlo však spíš než o vzájemné sympatie smutečních hostů o dodržení protokolu. „Úplně dopředu se usazují členové britské královské rodiny, hned za nimi pak sedí členové z ostatních královských rodin,“ vysvětlil v pořadu Ptám se já politolog a odborník na dění ve Velké Británii z Masarykovy univerzity Marek Bičan.
Monarchové podle něj vnímají aristokracii jako výše postavenou než ostatní, tedy nekorunované, hlavy států. Právě ty jsou pak usazovány podle toho, zda jde o premiéry, nebo prezidenty.
Záznam z pohřbu královny Alžběty II.
Záznam z posledního rozloučení s královnou Alžbětou II. můžete sledovat zde:
Při vytváření zasedacího pořádku záleží také na tom, jak dlouho je daný státník ve funkci, a to od data jeho inaugurace. „Když jste prezidentem deset let, máte čestnější místo, než když vládnete sotva rok,“ míní politolog.
Bývalý ředitel hradního protokolu Miroslav Sklenář tím vysvětluje, proč americký prezident Joe Biden seděl například až za polským prezidentem Andrzejem Dudou, který je ve funkci osm let, zatímco Biden necelé dva roky.
V řadách za prezidenty pak usedají premiérové a za nimi další zástupci jako ministři nebo velvyslanci. Český premiér Petr Fiala seděl v řadě přesně za Joe Bidenem. „Fiala seděl v sektoru vyhrazeném pro hlavy státu, protože zastupoval prezidenta Miloše Zemana,“ vysvětlil Bičan.
Podle Sklenáře ovšem není možné, aby premiér převzal prezidentovo místo. „Základní teorie je, že zastupující nebere místo zastupovaného. To by Britové museli udělat velkou výjimku,“ vysvětluje. Upozorňuje také, že by pak nesedělo pořadí podle seniority ve funkci.
Bývalý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt se domnívá, že vliv mělo také české předsednictví. „Premiér Fiala měl čestné místo za prezidentem Bidenem, protože je v čele vlády země, která předsedá Evropské Unii,“ vysvětluje. To, že by získal premiér místo za prezidenta, rovněž považuje za nepravděpodobné.
Svou roli hraje podle bývalého velvyslance Petra Koláře také abecední pořadí názvů států. Forejt pak uvádí, že ovšem záleží na tom, jaká abeceda se zvolí. „Nejčastěji se užívá francouzská, v tomto případě by se rovněž ale mohla aplikovat i britská,“ míní.
Na včerejší recepci jsem také vyjádřil jménem České republiky hlubokou účast králi Karlovi III., se kterým jsem měl příležitost krátce mluvit. (2/2)
— Petr Fiala (@P_Fiala) September 19, 2022
Za zahraničními představiteli pak usedají britští hosté, mezi které patří bývalí premiéři, ministři, starostové významných měst i členové britského parlamentu.
Detaily zasedacího pořádku se státníci dozvěděli až den před pohřbem. „Informace, které jsme obdrželi, byly velmi kusé, a to hlavně proto, že to je celé velmi narychlo a přípravy probíhaly až do poslední chvíle. Co se týče zasedacího pořádku, ten se řešil až včera během dne,“ řekl mluvčí vlády Václav Smolka s tím, že plán usazení vytvářeli Britové podle protokolárních a bezpečnostních opatření.
Obřadu, na který se Anglie připravuje už od nástupu královny Alžběty II. na trůn, tedy od 50. let, v pondělí dorazilo přes 500 hlav států a představitelů diplomacie. Kvůli špatným vztahům s Velkou Británií nebylo pozváno Rusko, Bělorusko a Myanmar.