Článek
Brazilec Caio Benicio jel na motorce centrem Dublinu, když si ve čtvrtek všiml, jak muž alžírské národnosti útočí na děti. V tu chvíli neváhal, sundal si helmu a útočníka „vší silou“ udeřil, čímž ho zneškodnil.
Pětiletá dívka utrpěla po útoku nožem vážná zranění a nadále zůstává v nemocnici. Další dvě děti, pětiletý chlapec a šestiletá dívka, utrpěly méně vážná zranění. V nemocnici skončila i asistentka pedagoga.
Pro Benicia, který pracuje pro Deliveroo a rozváží jídlo, byla založena řada internetových sbírek na webové stránce GoFundMe. Na jedné, s úsměvným názvem Buy Caio Benicio a Pint (Kupte Caiovi Beniciovi pivo – pozn. red.) se pro něj do nedělního podvečea vybralo něco málo přes 350 tisíc eur (v přepočtu přes 8,5 milionu Kč). Ocenil jej i irský premiér Leo Varadkar, který jeho a několik dalších označil za „skutečné irské hrdiny“.
Benicio, který má dvanáctiletého syna a devatenáctiletou dceru, řekl, že se za „hrdinu“ nepovažuje. „Jsem rodič. Sám mám dvě děti. Myslím, že každý rodič by udělal totéž. Je to něco, o čem nepřemýšlíte, prostě jednáte,“ řekl a dodal, že k nezaplacení byla reakce místních a telefonát jeho dětí. „Je hezké, že jsou na mě pyšné. To je velmi, velmi hezké,“ nechal se slyšet.
Brazilci při zneškodňování útočníka pomáhal kuchařský praktikant z Francie, který byl v Dublinu od října na stáži v místní restauraci. Sedmnáctiletému studentovi, který utrpěl drobná zranění ruky a obličeje, v pátek telefonicky poblahopřál francouzský prezident Emmanuel Macron, uvádí France 24.
Útok vyvolal nejhorší vlnu výtržností v irském hlavním městě za řadu let. Po incidentu, na němž se podíleli pravicové extrémisté, došlo k chaotickým scénám, při nichž došlo k zapálení aut, autobusů a tramvají, stejně jako k rabování a ničení obchodů. Garda, tamní policie, zadržela 34 lidí a její příslušníci dále procházejí 6000 hodin kamerových záznamů.
Benicio už byl v tu dobu doma, podíval se však na videa z nepokojů, při nichž na ulicích hořely vozy policie i hromadné dopravy a lidé ničili výlohy podniků. „Jsou tady protesty proti imigrantům a já jsem imigrant. Byl jsem tam, přímo tam, abych chránil Iry, rozumíte,“ reagoval v rozhovoru pro web RTÉ. „Jsme tady, abychom pracovali. Většina lidí je tady, aby tvrdě pracovala,“ dodal.
Pozn. red.: V původní verzi článku jsme chybně napsali, že vybraná částka je v librách. Kurzu libry odpovídal i přepočet na českou měnu. V Irsku se pochopitelně peníze vybíraly v eurech. Informace jsme opravili, za nepřesnost se velmi omlouváme.