Článek
Čínský prezident Si Ťin-pching vzkázal čínské armádě, aby se začala připravovat na „opravdový boj“. Slova pronesl krátce po tom, co skončily třídenní manévry čínských jednotek u ostrovního státu Tchaj-wan, upozornil deník The Times.
Během návštěvy námořního velitelství ve městě Čan-ťiang zdůraznil potřebu zintenzivnit vojenský výcvik a zvýšit připravenost armády na „opravdový boj“, informovala čínská státní média.
„Musíte posílit vojenský výcvik v opravdovém boji,“ vzkázal Si armádě, která je v současné době druhá největší na světě. Dodal, že Čína musí být „ve svých koncepcích a metodách boje inovativní“.
Během návštěvy základny Si zopakoval, že čínská armáda musí „rozhodně bránit územní svrchovanost a námořní zájmy Číny a usilovat o ochranu stability v sousedních oblastech“, upozornila čínská státní televize CCTV.
Čínské válečné lodě a letouny nedávno podnikly v těsné blízkosti Tchaj-wanu třídenní vojenské manévry. Jejich cílem bylo podle Pekingu nacvičit „úplné obklíčení“ ostrova (psali jsme zde).
Čína jako zbrojní velmoc
Čína je druhým největším producentem zbraní a boom zažívá nejen v objemu výroby, ale i v technologiích. Většinu produkce si navíc nechávala pro sebe. Pokud Peking bude chtít, nepochybně může Moskvě dát lákavou nabídku.
Vojenské cvičení bylo reakcí na setkání tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen s předsedou americké Sněmovny reprezentantů Kevinem McCarthym. Čína považuje Tchaj-wan za součást svého území a staví se proti tomu, aby jeho zástupci jednali s reprezentanty jiných zemí.
Podle BBC manévry nedosáhly rozměrů cvičení z loňského srpna, které následovalo po návštěvě ostrova tehdejší předsedkyní americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou. V bezprostřední blízkosti ostrova bylo spatřeno okolo 70 čínských letadel a 11 plavidel.
„Tsai Ing-wen přinesla na Tchaj-wan nebezpečí. Téměř úplně se postavila na stranu Spojených států a uvrhla Tchaj-wan do bouřlivých vod,“ uvedla Ču Feng-lian, mluvčí čínského úřadu pro záležitosti Tchaj-wanu.
Cvičení v okolí Tchaj-wanu označila za „vážné varování před spolčením a provokacemi separatistických sil usilujících o nezávislost Tchaj-wanu a vnějších sil“.
Čína také kritizovala společné vojenské cvičení Spojených států a Filipín, které započalo v úterý a do kterého se během následujících třech týdnů na zemi a v Jihočínském moři zapojí bezmála 18 000 vojáků. Uvedla, že cvičení nesmí nijak ovlivnit územní spory v Jihočínském moři, narušit čínskou suverenitu ani námořní právo.