Článek
Vědecká studie ukázala, že se výrazně zvýšil počet lidí mladších 50 let trpících rakovinou. Mezi lety 1990 až 2019 jejich počet stoupnul z 1,82 milionů na 3,26 milionu lidí, což je nárůst skoro o 80 %. Informovala o tom DW.
Vědci jako hlavní rizika rakoviny u této věkové kategorie vidí špatný jídelníček, kouření a pití alkoholu. Nicméně stále si nejsou jistí, co může za rapidně rostoucí trend. Někteří si myslí, že za tím z části stojí populační růst. Svůj díl na tom podle nich může nést i málo pohybu a obezita.
Podle vědců z Univerzity v Belfastu je „nesmírně důležité“, aby se zjistilo, co stojí za růstem. Domnívají se, že k tomu přispívá užívání antibiotik, zhoršený stav střevní mikroflóry, anebo celkové znečištění vzduchu.
Ke studii použili data z 204 zemí, která analyzovala různé druhy rakoviny. Tým vedli vědci z University of Edinburgh, bádání se účastnili také vědci z Číny, Spojených států nebo Švédska.
Studie mimo jiné zkoumala, jaké druhy rakoviny jsou nejrozšířenější. V posuzovaném období mezi lety 1990 až 2019 byla nejčastěji diagnostikována rakovina prsu, poté průdušnice, plic, střev a žaludku. Nejrychlejší nárůst úmrtí mezi zkoumanou věkovou kategorií zaznamenali onemocnění průdušnice, prostaty, ledvin a vaječníků. Jedině rakovina jater zaznamenala pokles v úmrtnosti a to o 2,9 %.
Nejvíce případů mezi lidmi mladšími 50 let bylo v rozvinutých zemích. Hlavním důvodem tohoto trendu může být, že vyspělé státy mají modernější zdravotnictví, které dokáže včas případy odhalit.
Guardian informoval, že v roce 2019 nejvíce případů zaznamenala Severní Amerika, Oceánie a Evropa. Nejvyšší úmrtnost byla v Oceánii, Východní Evropě a Střední Asii. Větší dopad měla nemoc na ženskou populaci.
Předpověď ukazuje, že v následujících letech se počet případů dále navýší. Nejvíce potom ve věkové kategorii mezi 40 až 49 lety.