Článek
Analýzu si také můžete poslechnout v audioverzi.
Nejchudší francouzský zámořský departement se sbírá z katastrofy, jejíž rozměry zatím nikdo nedokáže ani vyčíslit.
Souostroví Mayotte, ležící v Indickém oceánu mezi Madagaskarem a Komorskými ostrovy, o víkendu zasáhla cyklona Chido. Data meteorologů ukazují, že bouře čtvrtého z pěti stupňů intenzity zasáhla dvojici ostrovů až absurdně „přesně“.
Její oko prošlo 14. prosince samým středem hlavního ostrova Grande-Terre i malého ostrůvku Petite-Terre.
🌀Le scénario que l’on considérait comme le pire vient de frapper #Mayotte, où le cyclone #Chido a causé au moins 2 morts & des destructions impensables pour une population déjà vulnérable.
— Guillaume Jauseau (@GJauseau) December 14, 2024
∙226 km/h - Dzaoudzi
∙218 km/h - Pamandzi
Rafales estimées en mer 280km/h @meteociel pic.twitter.com/Qrr53ckNy3
Souostroví s přibližně 320 tisíci obyvateli bičoval podle francouzského ministra vnitra Bruna Retailleaua vítr o rychlosti nejméně 226 kilometrů v hodině, který „zcela zničil“ mnohé chudinské čtvrti, kde lidé žijí v improvizovaných chatrčích postavených z nejlevnějších stavebních materiálů.
Ve slumech na Mayotte žije podle francouzského ministra vnitra většina z asi stovky tisíc migrantů, kteří na ostrově přebývají bez dokladů. Podle některých odhadů žije ve slumech až 40 % celkové populace departementu Mayotte, mírnější odhady mluví nejméně o třetině.
Další vizualizace trasy cyklony
Cesta bouře pohledem z vesmíru:
Cyclone #Chido powers on toward Mozambique after striking Mayotte, and will likely make landfall south of Pemba as a very powerful system.
— Zoom Earth (@zoom_earth) December 14, 2024
Latest satellite view: pic.twitter.com/pI5S5JhEHr
Obětí mohou být stovky až tisíce
Celkový počet obětí je zatím neznámý a velmi pravděpodobně to tak i dlouho zůstane.
Podle Estelly Youssouffaové, francouzské poslankyně za obvod Mayotte, jsou momentálně nepřístupné dvě třetiny území ostrova, přičemž záběry z místa i svědectví tamních obyvatel svědčí o totální destrukci celých čtvrtí.
„Zažíváme tragédii. Je to, jako kdybyste se ocitli v místě zničeném jadernou válkou. Viděl jsem, jak zmizely celé čtvrti,“ řekl například místní obyvatel Mohamed Ishmael agentuře Reuters.
Ministr Retailleau, který by měl v pondělí dorazit na místo, uvedl, že zjištění škod potrvá nejméně dny, přičemž prefekt souostroví François-Xavier Bieuville už o víkendu odhadoval, že mrtvých budou stovky až tisíce.
Podrobnější informace dosud nejsou k dispozici.
Místní nemocnice i další zdravotnická zařízení byly podle AFP silně poškozeny a často nefungují. Ostrov se potýká i s nedostatkem elektřiny, telefonní signál je „velmi omezený“ i pro volání záchranných složek a internet ještě v noci na dnešek fungoval jen na zlomek původní kapacity.
Mayotte: základní fakta
- Zámořský departement Francie, nejedná se o kolonii, od roku 2011 jde o její plnohodnotnou součást.
- Území o rozloze 374 kilometrů čtverečních leží v Mosambickém průlivu mezi Mosambikem a Madagaskarem.
- Tvoří ho dva hlavní ostrovy Grande-Terre a Petite-Terre, navazují na souostroví Komory, hlavním městem je Mamoudzou.
- Žije tam asi 320 tisíc lidí, většinu tvoří muslimové.
- Jedna z nejchudších oblastí Francie, přesto se stává cílem člunů s migranty, které tam směřují z Komor.
Nejhorší za 90 let
Chido je nejsilnější bouří, která zasáhla Mayotte za posledních 90. let. Podobnou katastrofu ostrovy zažily i v roce 1898, kdy Mayotte zasáhly rovnou dvě tropické cyklony za sebou. Co do intenzity lze cyklonu zařadit mezi jednu z nejsilnějších bouří zaznamenaných v jihozápadní oblasti Indického oceánu v moderní historii.
Meteorolog z francouzského úřadu Francois Gourand k tomu pro AFP dodal, že k výjimečné síle bouře přispěly i výjimečně vysoké teploty v oceánu.
Teploty oceánů jsou v posledních dvou letech extrémně vysoké:
Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí při OSN (OCHA) bouři co do síly přirovnal k cyklonám Gombe a Freddy, které v letech 2022 a 2023 zabily vyšší desítky lidí v Mosambiku.
Hlavním důvodem, proč Chido zabil pravděpodobně mnohem víc lidí než zmiňované bouře, není výrazně větší síla, ale již zmiňovaná přímost zásahu doprostřed hustě obydleného (858 obyvatel na kilometr čtvereční) a zároveň velmi zranitelného ostrova.
Mayotte se utápěl v krizi už před bouří
Souostroví mělo i bez bouře svých problémů dost. Zmiňovaný vysoký podíl populace žijící ve slumech přitom není zdaleka jediným ukazatelem.
Pod úrovní chudoby stanovenou francouzskou vládou žije na souostroví dokonce 84 % populace. Nezaměstnaný je zhruba každý třetí.
Ostrovy čelí nejhoršímu suchu od roku 1997, což už před katastrofou způsobovalo značné problémy s dodávkami vody. Pitná voda tekla podle francouzské rozhlasové stanice Radio France Internationale (RFI) jen v jednom dni ze tří (odkazovaná reportáž je z letošního února); nedostatek se provizorně řeší dovozem balené vody z pevninské Francie. Zcela bez přístupu ke kohoutkové vodě byla už před katastrofou téměř třetina domácností.
Na ostrov i přes špatné ekonomické podmínky v posledních letech proudily tisíce migrantů z nedalekých Komorských ostrovů za vidinou života v oblasti s lepšími podmínkami a francouzským sociálním systémem.
Tato směsice problémů dohromady způsobila hlubokou sociální krizi. Místní se podle RFI bouří a kromě toho na ostrově řádí gangy.
RFI popisuje, že zkraje letošního roku docházelo k mnohým protestům a ostrov byl v podstatě paralyzován. Zátarasy byly podle místních na „téměř každém kilometru“. Skupiny násilných mladých lidí házely kameny a lidé se báli vycházet ven.
Letos v dubnu Paříž spustila na Mayotte krizovou operaci s cílem zakročit proti gangům a nelegální migraci, při níž zasahovalo asi 1700 četníků, policistů a vojáků. Akce trvala 11 týdnů a bylo během ní cíleně srovnáno se zemí mnoho chudinských městeček, kde žili migranti, kteří čelí nuceným deportacím.
Dlouhý výčet problémů departementu posiluje obavy z toho, že lidem nyní zasaženým pohromou se dostává jen velmi omezené pomoci.
Francouzská vláda na ostrov posílá 1600 policistů a četníků na pomoc místním záchranářům a do vojenských letadel i lodí nakládá i potřebnou materiální pomoc. Senátorka za Mayotte Salama Ramiaová, která je na místě, ale podle BBC v pondělí uvedla, že na ostrově už teď lidé „umírají žízní a hladem“.
Bouře zeslábla, do Afriky ale nese silný déšť
Bouře kromě Mayotte lehčeji zasáhla i nedaleké Komorské ostrovy a později i africkou pevninu. Meteorologové varují, že i přesto, že bouře už nepřináší silný vítr, může ohrozit Malawi, Zimbabwe a Zambii extrémními dešti a povodněmi.