Článek
Příměří mezi Izraelem a hnutím Hamás, které v neděli vstoupilo v platnost v Pásmu Gazy, uvítali končící americký prezident Joe Biden, německý kancléř Olaf Scholz, britský premiér Keir Starmer či papež František.
Americký prezident Biden, kterého Donald Trump ve funkci vystřídá v pondělí, v neděli podle agentury Reuters příměří uvítal a řekl, že stovky nákladních vozů vstoupily do Pásma Gazy s pomocí pro civilisty. Podle agentury AFP vyjádřil radost nad tím, že region se díky dohodě o příměří a propuštění rukojmí zásadně proměnil.
„Po tolika bolesti, ničení a ztrátách na životech dnes v Gaze utichly zbraně,“ řekl demokratický vůdce na okraj návštěvy Jižní Karolíny. Také zdůraznil, že do Pásma Gazy opět začala ve velkém proudit humanitární pomoc.
Biden podle Reuters rovněž řekl, že se neobává přeskupení Hamásu. Naplňování dohody o příměří v Pásmu Gazy už bude spadat do funkčního období jeho nástupce Trumpa, zdůraznil. Úspěch příměří pak podle končícího prezidenta bude záviset na vytrvalosti, podpoře spojenců a diplomacii.
Ohlasy z Evropy
Německý kancléř Scholz v neděli podle agentury Reuters na okraj místní akce ve Schwalbachu na západě Německa řekl, že je důležité, aby byla dohoda o klidu zbraní konečně dodržována a aby byla propuštěna zbývající rukojmí. Propuštění rukojmí držených Hamásem „by mělo být využito pro mírový vývoj, perspektivu, v níž může palestinský stát existovat v míru po boku Izraele“, řekl Scholz.
Francouzský prezident Emmanuel Macron v neděli podle Elysejského paláce v telefonickém rozhovoru s prezidentem palestinské autonomie Mahmúdem Abbásem zdůraznil, že je důležité, aby bylo možné „obnovit palestinskou vládu v Gaze, což předpokládá plné zapojení palestinské samosprávy“.
Macron zdůraznil, že „budoucnost pásma Gazy musí být součástí budoucnosti budoucího palestinského státu“ a že se nesmí nikdy opakovat masakr proti izraelskému lidu, jako byl ten ze 7. října 2023.
Britský premiér Starmer ve svém prohlášení uvedl, že propuštění tří rukojmích je pro ně „skvělou“ zprávou po „měsících utrpení jich a jejich rodin“. Starmer zdůraznil, že nyní musí být naplněny zbývající fáze dohody, včetně propuštění zbývajících rukojmí.
Papež František vyjádřil vděčnost za příměří, ocenil roli zprostředkovatelů a pomodlil se za to, aby se všechna rukojmí mohla vrátit domů. Papež rovněž poznamenal, že se stále modlí za to, aby bylo dohodnuté respektováno.
Hlava římskokatolické církve se rovněž pomodlila za to, aby tolik potřebná humanitární pomoc mohla co nejdříve dorazit do Pásma Gazy a aby mezinárodní společenství pokračovalo v pomoci oběma stranám v zájmu co největší podpory „dialogu, naděje a míru“.
USA varují před porušením dohody
Nadcházející bezpečnostní poradce Tim Waltz Trumpa v neděli varoval, že pokud teroristické hnutí Hamás dohodu o příměří a propuštění rukojmí poruší, Spojené státy podpoří Izrael při „provádění toho, co bude třeba“. „Hamás v Gaze nikdy nebude vládnout. To je naprosto nepřijatelné,“ řekl Waltz.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu prohlásil, že Izrael si vyhrazuje právo obnovit válku v Pásmu Gazy, pokud to bude nutné, a to s podporou Spojených států.
Dohoda o příměří je výsledkem nepřímých rozhovorů zprostředkovávaných Katarem, Egyptem a USA. Dohoda má ukončit boje mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy a umožnit návrat necelé stovky rukojmích unesených z Izraele výměnou za propuštění téměř 2000 palestinských vězňů z izraelských věznic. Dále má zajistit stažení izraelské armády, návrat palestinských obyvatel vysídlených boji do svých domovů a enormní navýšení přísunu humanitární pomoci.