Článek
Ruská státem kontrolovaná média popisují už druhý týden Jevgenije Prigožina jako nevděčného a zrádného buřiče. Přesvědčují o tom, že nedokonané tažení jeho vagnerovců na Moskvu stejně nemohlo uspět, upozorňují na vysoké státní platby pro soukromou armádu i Prigožinovu cateringovou firmu nebo na škody napáchané jeho jednotkami během krátké vzpoury.
Prigožin, který se po zprostředkované dohodě s Kremlem přesunul do Běloruska a utlumil své veřejné vystupování, si však v Rusku dál drží jisté pozice.
Svědčí o tom úterní zpráva zpravodajského webu Fontanka.ru, že zakladateli a šéfovi žoldnéřské skupiny vrátili 10 miliard rublů, stovky milionů dolarů a zlaté odlitky, které policie našla v Petrohradu během prohlídek poté, co Prigožin zavelel ke vzpouře.
Podle nejmenovaného zdroje Fontanky, která má pověst dobře informovaného petrohradského média, byl zabavený majetek vrácen už v neděli večer. Prigožin se předávky neúčastnil, měl být tou dobou v Moskvě. Peníze si údajně přijel vyzdvihnout jeho řidič vybavený plnou mocí.
Už před víkendem řešily některé ruské zpravodajské kanály spekulaci, že se Prigožin objevil v Petrohradu. Zveřejněné fotografie zachytily muže ve zdravotnické masce, který mu byl podobný a byl doprovázený stejným osobním strážcem, který se dříve pohyboval kolem šéfa vagnerovců.
Prigožinova vzpoura v otázkách a odpovědích
Přečtěte si nejdůležitější fakta spojená s ozbrojeným vystoupením v čele se zakladatelem Vagnerovy skupiny:
Zdá se také, že vzpoura a následná kritika ze strany propagandistů sice Prigožina připravila o nemalou část příznivců, stále mu jich však celkem dost zůstalo.
Americký deník New York Times upozornil na průzkum moskevské výzkumné společnosti Russian Fields, podle kterého postup šéfa vagnerovců i po jeho vzpouře kladně ohodnotilo 29 procent lidí, kteří byli ochotni odpovědět na otázky. Před jeho povstaleckou akcí ho příznivě hodnotilo 55 procent účastníků ankety.
Prigožin navíc v pondělí prolomil vícedenní mlčení a přes jeden z vagnerovských kanálů na sociální síti Telegram zveřejnil krátké prohlášení, ve kterém poděkoval za podporu a zdůraznil, že cílem jeho „pochodu spravedlnosti“ na Moskvu byl „boj se zrádci“ a mobilizace společnosti. „Jsem si jistý, že v blízké budoucnosti budete svědky našich dalších vítězství na frontě,“ dodal.