Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
„Začalo to hlukem. Země se začala třást. Na poli bylo přes 200 horníků. Pátrání už skončilo. Našli jsme 73 těl,“ řekl agentuře AFP v pátek Oumar Sidibe, vedoucí skupiny zlatokopů ve městě Kangaba, které leží na řece Niger na jihozápadě země.
Stejný počet obětí potvrdil i jeden z místních radních. Malijské ministerstvo dolů v úterním prohlášení oznámilo „smrt několika horníků“, ale přesné údaje neuvedlo.
Vláda vyjádřila „nejhlubší soustrast truchlícím rodinám a malijskému lidu“. Vyzvala také „komunity žijící v blízkosti těžebních lokalit a těžaře zlata, aby svědomitě dodržovali bezpečnostní požadavky a pracovali pouze v místech, která jsou pro těžbu zlata vyhrazená“.
Mali, které patří mezi nejchudší země světa, je jedním z předních afrických producentů zlata. Doly, kde se těží zlato, jsou v zemi často dějištěm smrtelných sesuvů půdy. Úřady se snaží těžbu tohoto kovu regulovat, může to ale být problematické vzhledem k tomu, že zlato se v Mali často těží neoficiálně, píše AFP. Jak dodává, tragédie takovýchto rozměrů je i tak poměrně vzácná.
Agentura ČTK připomíná, že v únoru 2022 zabily výbuchy zásob dynamitu v lokalitě na ruční těžbu zlata na jihozápadě Burkina Fasa nejméně 59 lidí. Podobná neštěstí jsou pravidelně hlášena také z blízké Guineje či Senegalu.