Článek
Při explozi na jihovýchodě Moskvy zemřel náčelník sil radiační, chemické a biologické ochrany ruské armády Igor Kirillov. Oznámil to ruský vyšetřovací výbor.
Ukrajinská média Kyiv Independent a RBC s odkazem na své zdroje napsala, že za výbuchem stojí ukrajinská rozvědka SBU. Se stejnou informací rovněž z odkazem na anonymní zdroje přišly i agentury Reuters a AFP.
Generála a jeho asistenta zabilo výbušné zařízení, dodal vyšetřovací výbor. Bomba byla nastražená v koloběžce, která vybuchla ve chvíli, kdy dvojice opouštěla bytový dům.
Podle ruské státní agentury TASS byla odpálena dálkově a mohla obsahovat ekvivalent 300 gramů TNT. Podle nástroje OSN na měření síly výbuchů může takové množství zničit menší okna na vzdálenost 17 metrů nebo poškodit cihlové domy ze vzdálenosti 1,3 metru, píše britská BBC. Aby trhavina někoho zabila, je třeba exploze zhruba z 1,5 metru.
Podle záběrů z místa je vchod do budovy vážně poškozený, v okolí jsou rozbitá okna a trosky. Jedna ze svědkyň popsala agentuře Reuters výbuch jako velmi hlasitý. „Nejdřív jsme si mysleli, že vykládají cement nebo tak něco. Ale výbuch byl tak hlasitý, že to neznělo jako stavební práce. Bylo to děsivé,“ řekla.
Ukrajinská SBU generála v pondělí obvinila z „masového využívání“ zakázaných chemických zbraní na východní a jižní ukrajinské frontě. „Někdo určitě chtěl, aby to vypadalo jako způsob bdělé spravedlnosti,“ poznamenala ve vysílání britské BBC expertka na Rusko Anne Applebaumová.
Kirillov byl za svůj podíl na ruské invazi na Ukrajinu veden také na západních sankčních seznamech. Například Velká Británie ho vinila ze šíření ruských dezinformací. Generál například bez důkazů obvinil Ukrajinu z vývoje tzv. špinavé bomby.
Co je špinavá bomba?
Základní definice uvádí, že špinavá bomba je zařízení s konvenční výbušninou (například TNT), která zároveň obsahuje radioaktivní materiál (třeba z lékařského průmyslu nebo výzkumného zařízení). Ten sám o sobě neexploduje, ale je jen vymrštěn do okolí.
Špinavá bomba se proto neoznačuje za jadernou zbraň. Stejně tak tento typ bomby nesplňuje parametry zbraně hromadného ničení. Nepředpokládá se totiž, že by mohla radiací zamořit větší prostor. Přesto ale pouhé povědomí o výbuchu jaderného zařízení může způsobit paniku. Proto se dá špinavé bombě říkat „zbraň hromadného narušení“.