Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Při požáru internátu školy v centrální části Keni zemřelo nejméně 21 studentů. Ve zničené stavbě nalezli záchranáři 19 těl, dva studenti podlehli svým zraněním v nemocnici. Mluvčí vlády uvedl, že asi 20 ze 70 pohřešovaných dětí se našlo, ale odmítl sdělit více detailů.
Požár vypukl přibližně o půlnoci ze čtvrtka na pátek v jedné z budov studentské koleje Hillside Endarasha Academy ve městě Nyeri. Příčina se vyšetřuje. Podle tamních úřadů se v budově v době požáru nacházelo nejméně 150 chlapců ve věku od 10 do 14 let.
Keňský viceprezident Rigathi Gachagua uvedl, že se podařilo najít pouze 86 dětí. Vyzval proto členy komunity, aby pomohli s jejich hledáním. „To neznamená, že jsou mrtvé nebo zraněné. Správné je říci, že jsme je nenalezli,“ cituje viceprezidenta ČTK.
Těla obětí jsou ohněm poškozená k nepoznání, a tak dnes odborníci začali s odebíráním vzorků DNA a porovnají je se vzorky od příbuzných, kteří v okolí školy napjatě čekají na zprávy o svých blízkých.
Podle novináře z televize Citizen TV se oheň šířil velmi rychle, protože většina budov školy je postavena ze dřeva, napsala ČTK. Viceprezident Gachagua slíbil, že vyšetřovatelé vypracují zprávu o okolnostech požáru, kterou zveřejní.
Keňský prezident William Ruto označil na síti X zprávu o zemřelých studentech za zdrcující a dodal, že „ti, kteří za to mohou, budou dohnáni k odpovědnosti“.
Podle agentury AP vyhlásil také třídenní smutek, během kterého budou vyvěšeny vlajky na půl žerdi.
Školu navštěvuje přes 800 studentů a nachází se asi 170 kilometrů severně od hlavního města Nairobi.
Ve městě Isiolo ve střední Keni hořelo v sobotu i několik budov dívčí školy. Zasahujícím hasičům se za pomoci vojáků podařilo oheň zastavit. Nikdo ze žáků ani zaměstnanců školy nebyl zraněn, uvedla podle AFP policejní mluvčí. Původní vyjádření úřadů hovořila o možných raněných, píše ČTK.
Keňské internátní školy navštěvuje mnoho dětí, protože rodiče věří, že tak mají více času na studium bez dlouhého docházení nebo dojíždění. Požáry v nich nejsou podle agentury AP ojedinělé.
Některé založili i sami studenti při protestech proti velkému vytížení nebo panujícím podmínkám. V roce 2017 zahynulo při požáru školy v hlavním městě Nairobi 10 středoškoláků.