Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Intenzivní izraelské vzdušné údery si dnes na jihu Libanonu vyžádaly životy 492 lidí a dalších 1645 osob zranily, uvedl v aktuální bilanci obětí libanonský ministr zdravotnictví. Mezi mrtvými je podle jeho informací i 35 dětí a 58 žen.
Izrael provádí v Libanonu vzdušné údery zacílené na Íránem podporované šíitské hnutí Hizballáh. Dopoledne izraelská armáda varovala Libanonce, aby se nepřibližovali k pozicím Hizballáhu.
Odpoledne izraelská armáda uvedla, že po úderech v jižním Libanonu rozšíří své nálety na sklady zbraní Hizballáhu v údolí Bikáa u východolibanonské hranice, a vyzvala civilisty, aby se okamžitě evakuovali z míst v blízkosti těchto objektů.
Počet cílů během celého pondělí rostl. Izraelská armáda uvedla, že za 24 hodin zasáhla v Libanonu přes 1300 cílů spojených s Hizballáhem. Podle ministra obrany zničila desítky tisíc raket.
„V tuto chvíli ničíme schopnosti Hizballáhu, které se budovaly více než 20 let… V bance cílů máme mnohem více kroků – budeme je realizovat jeden po druhém, dokud svého cíle nedosáhneme,“ napsal Joav Gallant na svém profilu na X.
Podle agentury Reuters jsou nynější izraelské nálety v Libanonu nejrozsáhlejší za uplynulý rok, jelikož zároveň cílí na jih, východ i sever země.
„Hizballáh plánuje vyslat tyto zbraně na Izrael, okamžitě se od nich vzdalte v zájmu vaší vlastní bezpečnosti,“ vzkázal ráno mluvčí izraelské armády Daniel Hagari lidem žijícím v domech, kde Hizballáh podporovaný Íránem chystá rakety k odpalům směrem přes jižní hranici. Obyvatelé jižního Libanonu podle Reuters dnes ráno obdrželi telefonát z libanonského čísla, který je varoval, aby si udržovali vzdálenost nejméně jednoho kilometru od jakékoliv pozice Hizballáhu.
Libanonské ministerstvo školství v pondělí uvedlo, že na jihu, na východě a v okolí Bejrútu, kde dochází k úderům, budou dnes a v úterý uzavřeny školy. Podle libanonského ministerstva vnitra bude řada z těchto škol nyní sloužit jako dočasné útočiště pro lidi, kteří byli nuceni uprchnout ze svých domovů.
Jih Libanonu podle agentury AP opustily tisíce lidí a na hlavní dálnici z jiholibanonského přístavního města Sajdá (Sidon) se vytvořila ve směru na Bejrút dopravní zácpa. Podle AP se jedná o největší vnitřní exodus v Libanonu od války mezi Izraelem a Hizballáhem v roce 2006.
„Provádíme útoky hlouběji v Libanonu, budeme v těchto akcích pokračovat, dokud nedosáhneme našeho cíle vrátit obyvatele severu do jejich domovů,“ uvedl izraelský ministr obrany Joav Galant. Zopakoval přitom záměr Izraele umožnit návrat občanů do severního pohraničí, odkud byli kvůli přeshraničnímu ostřelování evakuováni. „V těchto dnech bude muset izraelská veřejnost zachovat klid,“ dodal ministr.
Na sociálních sítích kolují videa velkých explozí v jižním Libanonu, kde Izrael provádí nálety proti Hizballáhu. Mluvčí izraelské armády Hagari na otázku novinářů, zda Izrael podnikne v Libanonu pozemní operaci, podle BBC odpověděl, že Izrael „udělá vše, co je třeba“, aby zajistil návrat evakuovaných obyvatel severní části Izraele do jejich domovů.
Izraelská armáda uvedla, že její letectvo ráno v Libanonu zasáhlo přes 300 cílů spojených s Hizballáhem. Podle armády se úderů zúčastnily desítky stíhaček ze všech letek izraelského letectva.
Galant uvedl, že o situaci hovořil se svým americkým protějškem Lloydem Austinem. „Poskytl jsem mu zhodnocení hrozeb Hizballáhu a informoval jsem ho o operacích izraelské armády, jejichž cílem je snížit schopnost Hizballáhu útočit na izraelské civilisty,“ uvedl Galant na síti X. „Zároveň jsme hovořili o situaci v širším regionu a o hrozbách ze strany Íránu a jeho prostředníků,“ dodal.
Intenzita útoků Izraele na pozice Hizballáhu v posledních dnech stoupá. Během útoku z minulého pátku se mu podařilo zabít dva vysoce postavené velitele skupiny, při náletech zemřelo 37 dalších lidí.
Rakety však v pondělí létaly i druhým směrem. Hizballáh podle armády odpálil na severní Izrael více než 200 raket. Záchranáři podle webu BBC uvedli, že dva lidé byli zraněni střepinami.
Napětí mezi zeměmi stoupá od výbuchů komunikačních zařízení. K těm se Izrael nepřihlásil, zároveň však nevyvrátil, že by za nimi stál. Podle OSN by tato akce mohla být označena za válečný zločin.
Mezinárodní společenství v reakci na eskalaci konfliktu vyjadřuje obavy. Generální tajemník OSN António Guterres vyjádřil znepokojení nad eskalující situací a řekl, že si nepřeje, aby se Libanon „stal další Gazou“.
Josep Borrell, šéf diplomacie EU, uvedl, že eskalace znamená téměř v plnohodnotnou válku. Prezident Joe Biden poté řekl, že USA „pracují na deeskalaci způsobem, který lidem umožní vrátit se bezpečně domů“.