Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Nově zvolená prezidentka Severní Makedonie Gordana Siljanovská-Davkovová v neděli u slavnostní přísahy odmítla vyslovit nový oficiální název své země a místo toho řekla jen Makedonie. Informovala o tom agentura AFP.
„Prohlašuji, že budu vykonávat úřad prezidentky Makedonie svědomitě a odpovědně, že budu respektovat ústavu a zákony a že budu chránit svrchovanost, územní celistvost a nezávislost Makedonie,“ prohlásila Siljanovská-Davkovová před poslanci a hosty slavnostního ceremoniálu.
Právnička a politička Siljanovská-Davkovová byla 8. května zvolena do čela své země jako kandidátka konzervativní opoziční strany VMRO-DPMNE. Získala 65 procent hlasů a porazila dosavadního prezidenta Steva Pendarovského. Je první ženou v čele Severní Makedonie od vyhlášení nezávislosti této země v roce 1991.
Univerzitní profesorka na penzi přísahu skládala den po svých 71. narozeninách. Slíbila, že bude prezidentkou všech občanů, a vyzvala stát k jednotě. K nové funkci jí na sociální síti X pogratulovala předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová, která zmínila „klíčový okamžik země na cestě do Evropské unie“.
Působení Siljanovské-Davkovové v čele Severní Makedonie může mít důsledky pro zahraničněpolitickou orientaci země. Prezidentka totiž odmítá proevropskými sociálními demokraty navrhované změny ústavy, kterými Bulharsko podmiňuje zahájení přístupových rozhovorů Severní Makedonie s EU. Spor se týká začlenění zmínky o bulharské menšině do severomakedonské ústavy.
Siljanovská-Davkovová se sice vyslovila pro členství své země v EU, ale jen pokud to nepoškodí „makedonské státní a národní zájmy“. Dlouhodobě také odmítá používat název Severní Makedonie, což může poškodit vztahy s Řeckem. Název Makedonie se totiž objevuje i v administrativním rozdělení Řecka.