Hlavní obsah

Prezident k Ukrajině: Má-li Evropa převzít odpovědnost, musí být u jednání

Foto: Profimedia.cz

Prezident Petr Pavel na Mnichovské bezpečnostní konferenci.

aktualizováno •

Pokud má Evropa převzít větší odpovědnost za bezpečnost, musí být u jednání o ukončení války na Ukrajině, uvedl dnes v rozhovoru pro Českou televizi prezident Petr Pavel.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Prezident Petr Pavel v sobotu na Mnichovské bezpečnostní konferenci varoval před opakováním scénáře mnichovské dohody z roku 1938. Reagoval tak na slova amerického zmocněnce pro Ukrajinu a Rusko Keitha Kellogga, že Evropané nebudou součástí plánovaných rozhovorů mezi Ruskem, Ukrajinou a USA při vyjednávání příměří. Podle Pavla nelze brát tato slova doslova.

„Musíme brát vážně obsah toho, co říkají, ale ne nutně doslova,“ řekl prezident Petr Pavel s tím, že on sám s generálem Kelloggem mluvil. „Je naprosto logické a je to i v zájmu USA, aby zájmy Evropy byly přítomny,“ dodává Pavel.

Mnichovskou bezpečnostní konferenci sledujeme online:

Na požadavek Spojených států, aby Evropa zvýšila svoje zapojení, prezident odpověděl, že má-li Evropa převzít větší odpovědnost za bezpečnost, musí být u těchto jednání. Petr Pavel také řekl, že požadavky Spojených států vnímá tak, že by u stolu neměl být větší počet lidí, protože pak bude dohoda velmi složitá. „Jednání o tak důležité věci, jako je ukončení války na Ukrajině, to se nedá uspěchat. Pokud k takovému jednání dojde, budou následovat další a budou následovat série konzultací,“ dodává Pavel.

Na mimořádné jednání, které na pondělí do Francie svolal prezident Emmanuel Macron, zatím žádné pozvání český prezident neviděl. Podle něj tak nepůjde o neoficiální summit, ale jednání části evropských lídrů.

Zmocněnec amerického prezidenta Donalda Trumpa pro Ukrajinu a Rusko Keith Kellogg na Mnichovské bezpečnostní konferenci řekl, že Evropané nebudou součástí plánovaných rozhovorů mezi Ruskem, Ukrajinou a USA. Vysoce postavení představitelé Spojených států a Ruska se podle agentury Bloomberg příští týden sejdou v Saúdské Arábii, aby připravili půdu pro potenciální summit prezidentů obou zemí, jenž by se mohl konat už koncem února. Jeho tématem má být ukončení ruské války proti Ukrajině. Podle Pavla je čas omezený začátkem blížícího se postního měsíce ramadánu. Letos začíná 28. února.

Varování od Macrona

Francouzský prezident Emmanuel Macron, který jednání do Paříže svolal, varoval před takovým mírovým uspořádáním, které by znamenalo kapitulaci Ukrajiny, a zpochybnil, zda je jeho ruský protějšek Vladimir Putin upřímně připraven uzavřít trvalé příměří v téměř tři roky trvající válce. Za Ukrajinu může o míru vyjednávat jedině její prezident Volodymyr Zelenskyj, zdůraznila francouzská hlava státu v rozhovoru pro Financial Times.

Nový americký ministr obrany Pete Hegseth ve středu prohlásil, že je „nerealistické“ očekávat, že se Ukrajina vrátí ke svým hranicím před rokem 2014. Rusko, které již v roce 2014 anektovalo Krym, zahájilo na Putinův příkaz nevyprovokovanou agresi na Ukrajině v únoru 2022 a nyní si činí nárok na pět různou měrou okupovaných ukrajinských oblastí.

Francouzský prezident v rozhovoru rovněž uvedl, že je třeba, aby Evropané společně zasedli k jednacímu stolu k rozhovorům o budoucí bezpečnostní architektuře kontinentu.

„Je na mezinárodním společenství, se specifickou úlohou Evropanů, aby diskutovalo o bezpečnostních zárukách a v širším smyslu o bezpečnostních pravidlech pro celý region. A zde musíme sehrát svou úlohu,“ zdůraznil Macron.

Jako první státník zmínil možnost vyslání pozemních jednotek na Ukrajinu, aby v případě příměří zajistily její bezpečnost před Ruskem, píše AFP. Nový šéf Pentagonu Hegseth naopak zdůraznil, že bude na Evropanech, aby našli „robustní“ bezpečnostní záruky k udržení „trvalého“ míru, a vyloučil nasazení amerických vojáků na Ukrajině.

Doporučované