Článek
AFP se přitom odvolává na zprávu obžaloby týkající se obvinění bývalého ministra obrany Kim Jong-hjona. Obhajoba Juna, který je nyní zbaven pravomoci vykonávat prezidentský úřad, zprávu prokuratury odmítla.
Zatímco zákonodárci 3. prosince spěchali do parlamentu, aby hlasovali proti vyhlášení stanného práva, těžce ozbrojení vojáci vtrhli do budovy Národního shromáždění, popsala AFP. Stanice BBC tehdy informovala o chaotických scénách uvnitř i vně parlamentu a o střetech mezi policií a demonstranty před hlavní parlamentní budovou. Podle agentury Reuters se parlamentní zaměstnanci snažili vojáky zatlačit zpět použitím hasicích přístrojů.
„Pořád jste se nedostali dovnitř? Co děláte? Vylomte dveře a vytáhněte je ven, i kdyby to znamenalo střílet,“ řekl podle žalobců Jun náčelníkovi velení obrany Soulu. Podobně se prý prezident vyjádřil také v komunikaci s představitelem vojenské kontrarozvědky. „V případě potřeby rozbijte dveře sekerou a vytáhněte všechny ven,“ cituje zpráva prezidentova slova. Jun prý také prohlásil, že pokud poslanci stanné právo zruší, může ho vyhlásit podruhé i potřetí.
Jun šokoval Jihokorejce i svět, když na začátku prosince překvapivě vyhlásil stanné právo, což odůvodnil snahou „vymýtit síly, které napomáhají KLDR, a bránit demokratický ústavní pořádek“. Několik hodin poté se však proti prezidentově rozhodnutí postavil parlament. Vyhlášení stanného práva nakonec odvolala vláda, Jun se později omluvil a slíbil, že podruhé stanné právo nevyhlásí.
Podle prokuratury existují důkazy, že Jun diskutoval o vyhlášení stanného práva s vysokými vojenskými představiteli už v březnu.
„Je to jednostranný popis, který neodpovídá objektivním okolnostem ani zdravému rozumu,“ reagovala na zprávu prokuratury prezidentova obhajoba. Kvůli vyhlášení stanného práva hlavu státu nakonec parlament v polovině prosince zbavil pravomocí, ale k dokončení procesu takzvaného impeachmentu, tedy odvolání, je nutný verdikt ústavního soudu, který rozhodnutí zákonodárců potvrdí. Juna, jenž má do vydání stanoviska ústavního soudu pozastavené pravomoci, vyšetřuje také protikorupční úřad.
Jihokorejské bezpečnostní složky mezitím zatkly nyní už exministra obrany Kima kvůli účasti na vyhlášení stanného práva. Podle médií to byl právě šéf resortu obrany, kdo prezidentovi poradil tento krok; ministr následně rezignoval.