Článek
Prezident Dominikánské republiky Luis Abinader vede podle průběžných výsledků v prezidentské volbě. Podle agentury Reuters po sečtení 44 % okrsků Abinader dostal 59 % hlasů. Druhý je exprezident Leonel Fernández s 27 % hlasů, který již uznal porážku. Abinader byl favoritem volby, ačkoliv opozice a občanské organizace hovoří o nesrovnalostech.
Abinader je u moci od roku 2020 a podařilo se mu udržet vysokou popularitu. Průzkumy tvrdily, že má šanci získat 60 % hlasů. Pokud se mu podaří získat přes 50 % preferencí, tak získá další mandát již v prvním kole prezidentské volby.
Abinader již začal slavit své vítězství ve volbách. „Lid se jasně vyjádřil,“ řekl před svými příznivci Abinader. „Přijímám důvěru, kterou jsem dostal, a závazek nezklamat,“ řekl dále prezident. Podle agentur uznali jeho vítězství Fernández, který kandidoval za levicovou stranu Síla lidu, i středolevicový kandidát Abel Martínez, který je skoro s 11 % hlasů v průběžném sčítání na třetím místě.
Abinader vystupuje jako bojovník proti korupci a poukazuje i na ekonomické úspěchy a dobrý hospodářský růst v době jeho vlády. Část voličů v Dominikánské republice oslovuje také jeho tvrdý přístup k utečencům ze sousedního Haiti, které se nachází v hluboké hospodářské, politické a bezpečnostní krizi.
Vláda tvrdí, že do sousedního státu jen v loňském roce nechala vrátit v masových deportacích 175 000 migrantů. Tím si však vysloužila kritiku mezinárodních a lidskoprávních organizací. „Tato kolektivní vyhošťování jsou jasným porušením mezinárodních závazků Dominikánské republiky a ohrožují život a práva těchto lidí (migrantů),“ uvedla Ana Piquerová z organizace Amnesty International
Opozice také poukazuje na rozsáhlé nesrovnalosti, které podle ní doprovázely nedělní hlasování, ve kterém až osm milionů voličů mohlo vybírat prezidenta i nové členy parlamentu. Opozice i občanské organizace tvrdí, že u mnohých volebních místností se konala nedovolená předvolební agitace, a poukazují také na rozšířené případy kupčení s hlasy, píše agentura EFE.