Článek
Izraelská armáda se musí do 26. ledna stáhnout z území Libanonu, a to v souladu s dohodou o příměří mezi Izraelem a hnutím Hizballáh, která byla uzavřena loni v listopadu. Podle agentury AFP to dnes řekl nový libanonský prezident Joseph Aún. Učinil tak při setkání s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem, který je od pátku na návštěvě Libanonu. OSN podle Guterrese vyvine maximální úsilí, aby stažení izraelských jednotek ve lhůtě stanovené dohodou zajistila, píše agentura Reuters.
„Pokračující porušování (dohody) ze strany Izraele na zemi i ve vzduchu, vyhazování domů do povětří a ničení vesnic v pohraničí, to vše je v rozporu s tím, co bylo v dohodě o příměří stanoveno,“ stojí v prohlášení Aúnova úřadu.
Generální tajemník OSN už v pátek označil pokračující vojenské operace izraelské armády v jižním Libanonu za porušení rezoluce OSN. Guterres ale také řekl, že mírové jednotky OSN v oblasti od začátku příměří nalezly přes 100 úkrytů zbraní, které patřily Hizballáhu.
Dohoda o příměří částečně vychází z rezoluce OSN číslo 1701, která mimo jiné požaduje odzbrojení všech nestátních skupin včetně proíránského Hizballáhu v asi 30kilometrovém pásmu mezi řekou Lítání a hranicí s Izraelem. Podle dohody, která začala platit 27. listopadu, se izraelská armáda musí do 60 dnů stáhnout z území Libanonu, přičemž jedinými ozbrojenými jednotkami v oblasti smí být pouze mírová mise OSN a libanonská armáda. I když se příměří víceméně dodržuje, v minulosti došlo k několika střetům a úderům, což vyvolalo vzájemné obviňování z porušování dohody. To dnes v televizním projevu vznesl i vůdce Hizballáhu Naím Kásim, podle něhož Izrael příměří porušil více než stokrát a zkouší tak trpělivost Hizballáhu, píše Reuters.
Hizballáh, jehož vojenské křídlo Evropská unie označuje za teroristické, začal ostřelovat sever Izraele raketami předloni 8. října v rámci podpory palestinského Hamásu, který den předtím zaútočil na jih Izraele. Konflikt eskaloval loni v září. Izrael od té doby podnikal na libanonské území četné letecké údery a 1. října zahájil pozemní operaci v jižním Libanonu. Izraelské údery zabily několik členů vedení Hizballáhu, včetně jeho dlouholetého vůdce Hasana Nasralláha. V malé blízkovýchodní zemi v průběhu války zahynulo téměř 4000 Libanonců a další statisíce lidí byly vysídleny.