Hlavní obsah

Přejte smrt Hamásu, ne mně, vzkazuje propuštěná rukojmí Izraelcům

Foto: Profimedia.cz

Liri Albagová (vlevo), Naama Levyová, Daniella Gilboaová a Karina Arievová krátce po svém propuštění ze zajetí Hamásu.

Propuštěná vojákyně Liri Albagová dostává nenávistné vzkazy od příznivců premiéra Benjamina Netanjahua. Rukojmí Hamásu totiž řekla, že premiér nese za selhání bezpečnostních složek odpovědnost.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

„Čtu výhrůžky a urážky, které jsem dostala, a bojím se. Nebojím se těch samotných reakcí… bojím se toho, co se z nás stalo,“ napsala ve středu na instagramu devatenáctiletá Liri Albagová v reakci na nenávistné vzkazy, které jí posílají stoupenci izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.

Už v pondělí musela televize Kan stáhnout upoutávku na rozhovor s Albagovou, protože ji o to mladá žena požádala. Reagovala tak na smršť nenávistných vzkazů a komentářů, které se snesly na její hlavu.

V upoutávce Albagová řekla, že kdyby se potkala s Netanjahuem, řekla by mu, že ho viní ze selhání během teroristického útoku Hamásu ze 7. října 2023.

„Kvůli vám jsem prošla tím nejhorším, čím si může lidská bytost projít,“ vzkázala Albagová premiérovi. „Můžete za to vy a musíte napravit to, co jste udělal.“

Albagová také prohlásila, že očekává, že Netanjahu požádá o odpuštění a slíbí, že zbytek rukojmích „bude brzy doma“.

Nejsmrtelnější útok v dějinách Izraele

Útok ze 7. října 2023 byl nejsmrtelnějším v historii Izraele. Hamás a další palestinské ozbrojené skupiny během něj zavraždily více než 1200 lidí, většinou civilistů, a odvezly do Pásma Gazy několik stovek rukojmích.

Izrael reagoval okamžitým vyhlášením války Hamásu s cílem hnutí zničit a zahájil intenzivní bombardovací operaci, po níž následovala pozemní invaze. Ta má zničující dopady a podle palestinských úřadů kontrolovaných Hamásem již bylo zabito více než 40 tisíc lidí. Odhaduje se také, že přibližně 90 procent Palestinců muselo v důsledku bojů opustit své domovy.

Jsi odpad, táhni zpátky do Gazy

Mladá žena si následně vyslechla, že je „odpad“ a že by ji měli poslat zpátky do Pásma Gazy. Jak informoval server The Times of Israel, nejvíce útoků přišlo od členů facebookové skupiny „Přátelé, kteří milují Benjamina Netanjahua“, která čítá přes 90 tisíc členů.

Další ji obviňovali, že dostala peníze za pomlouvání premiéra, že jí jde jen o publicitu, nebo že je arogantní. Některé z útoků směřovaly i na její postavu.

„Přát si, aby byl někdo v zajetí? Nepřála bych to ani těm, co mě nenávidí. Dělat si legraci z mé váhy? Připomíná mi to teroristy, kteří na mě křičeli a denně mi připomínali, že jsem tlustá. Slíbit smrt a pomstu? Přejte to Hamásu a našim nepřátelům, ne mně,“ napsala Albagová.

„A proč to všechno? Protože jsem řekla, že za neúspěch (ze 7. října) je zodpovědný premiér…. A ano, vinu nese celé bezpečnostní vedení, nebojte se. Řekla jsem jim to na schůzkách s nimi!!! A samozřejmě, že hlavní vinu za noční můru země má Hamás. Ani na chvíli nezapomínám na tuto teroristickou skupinu!“ zdůraznila mladá žena s tím, že nejhorší na tom je, že roztržka uvnitř jejího vlastního národa je horší, než jsou jeho nepřátelé.

Liri Albagová byla spolu s dalšími vojákyněmi Karinou Arievovou, Naamou Levyovou a Agam Bergerovou propuštěna letos v lednu po dlouhých 15 měsících v zajetí. Mladé ženy unesli teroristé z Hamásu 7. října 2023 z vojenské základny Nahal Oz.

Byla jsem si jistá, že nás zabijí

Po svém propuštění v rámci lednového příměří Albagová popsala těžké podmínky v zajetí, při němž zhubla o deset kilogramů. O celé záležitosti mluvila jako o noční můře –⁠⁠⁠ už při útoku na její základnu zavraždili teroristé dalších 15 lidí, její kolegyni jménem Noa Marciano pak zabili v zajetí.

„Byla jsem si jistá, že ve chvíli, kdy tam budeme stát svázané, nás zabijí –⁠⁠⁠ jednu po druhé nás zastřelí,“ líčila Albagová své první pocity po příjezdu do Gazy. Tu popsala jako peklo a vypověděla, že věznitelé ji donutili sledovat video z masakru 7. října.

Toaletu mohla používat jen dvakrát denně a stravu tvořil pita chléb, rýže a těstoviny –⁠⁠⁠ jídla ale nebylo moc a ženy mnohokrát pociťovaly hlad.

„Když nebyla vpuštěna dovnitř humanitární pomoc, bylo to cítit. Najednou dostanete jednu pitu na den, byly i dny se čtvrtinou pity… Byly dny, kdy jsme mluvily o jídle, abychom překonaly hlad. Pily jsme slanou vodu, protože tam nebyla voda. Zhubla jsem tam 10 kilogramů,“ vypovídala.

Ve středu večer Netanjahuova kancelář oznámila, že premiér s Albagovou a jejími rodiči mluvil po telefonu a vyjádřil jim solidaritu za to, čím si musejí procházet. Premiér jí vyjádřil obdiv za její statečnost a přání se s ní i dalšími rukojmími brzy sejít, napsala jeho kancelář. Liri Albagová prý premiérovi poděkovala za emotivní rozhovor a vyzvala ho, aby pokračoval ve snaze přivézt domů zbývající rukojmí.

Online služba Falešný reportér, která monitoruje dezinformace a šíření nenávistných projevů na internetu, zaznamenala vlnu výhrůžek a nenávistných vzkazů i proti dalšímu propuštěnému Jardenu Bibasovi. Ten totiž v pořadu 60 minut prohlásil: „Jsem tu kvůli (Donaldu) Trumpovi. Jen kvůli němu.“ Jinými slovy řekl, že izraelská vláda se o jeho propuštění nijak nezasloužila. Ostatně někteří její členové, jako je ministr financí Becalel Smotrič, otevřeně říkají, že propuštění rukojmích pro ně není hlavní prioritou.

Netanjahu čelí ostré kritice opozice i statisíců protestujících Izraelců po celou dobu války v Gaze. Demonstranti v ulicích ho vyzývají k demisi a viní ho ze selhání 7. října, k němuž přispěla i dlouhodobá politika preferování Hamásu na úkor palestinské samosprávy. Na zasedání své strany Likud dokonce Netanjahu před několika lety prohlásil, že „každý, kdo chce zabránit vzniku palestinského státu, musí podporovat Hamás“. Nejdéle sloužící izraelský premiér ale kritiku odmítá a ze selhání viní pouze šéfy bezpečnostních složek.

Související témata:
7. říjen 2023

Doporučované